20:33, 07.04.2020

Через карантин - тисячі жителів Донбасу залишилися без роботи

Життя в умовах карантину. Тисячі жителі Донбасу залишилися без роботи. Вагомий удар пандемія нанесла підприємцям. Адже більшість приватних закладів у сфері послуг та виробництва - закриті.

поділитись:
Через карантин - тисячі жителів Донбасу залишилися без роботи - фото 1

 

Вікторія працює викладачкою англійської мови. Офіційно. Каже, раніше проводила близько 6 уроків на день. Нині в карантин - навчає дистанційно. Скаржиться: навантаження зменшилося в 5 разів. Бо більшість слухачів вивчали мову для себе, тож від зайвих витрат поки відмовилися.

«Все, що залишилися, - це ЗНО. Тобто ті, які розуміють, що в будь-якому випадку їм якось готуватися треба, що це все не дарма. Їм треба буде здавати», - каже викладачка англійської.

У філіях школи, де працює Вікторія, поки занять немає, розповідає директорка. Проте за оренду все одно платять, хоч і коштів на це незабаром може не бути.

«Скоротилися, звичайно, і доходи. У зв'язку з тим, що кількість уроків зменшилася. Через те, що невелика кількість людей погодилося займатися в скайпі», - розповідає директорка школи англійської мови Маргарита Мацегора.

Через карантин у збитках і заклади харчування. Євгенія - власниця кав'ярні. Розповідає: її кафе - це насамперед місце, де можна було весело провести час. Тож варіант "кава з кур'єром" поки не розглядає.

«Ці ось історії про доставку, про якісь там "take away" в рамках там 30-ти метрів від кав'ярні. Це ось історія про "ну треба ж щось робити, Боже, ну давайте ж щось робити". Природно, ніякого заробітку, тут взагалі не може про нього йдеться. Просто для підтримки і можливості хоч якось оплачувати рахунки, які залишилися все одно», - каже власниця кав’ярні Євгенія Стецька.

Полегшити життя підприємцям намагаються у Верховній Раді. У два етапи ухвалили низку змін. Поки не штрафують за деякі порушення трудового законодавства та звільняють від єдиного соціального внеску всіх фізичних-осіб підприємців. Також не нараховується плата за землю.

Зараз діють такі поступки:

- не штрафувати за порушення податкового законодавства в період із 1 березня по 30 квітня 2020 року
- звільнити від єдиного соціального внеску всіх фізичних осіб-підприємців із 1 березня по 30 квітня
- встановити мораторій на перевірки з 18 березня по 30 квітня 2020 року;
- подовжити термін подання річної декларації про доходи до 1 липня 2020 року
- не нараховувати плату за землю з 1 березня по 30 квітня 2020 року.

А днями з'явилися ще нововведення. Тепер підприємцям оформити дистанційну роботу стало легше. Та головне - поняття "часткового безробіття" для малого та середнього бізнесу. Тобто надаватимуться гроші для виплат працівникам, якщо робочі місця за ними будуть зберігатися. По допомогу приватники можуть звернутися і до Центру занятості.

«Часткова допомога по безробіттю безпосередньо людям, які продовжують працювати у бізнесі. Це може бути середній, це може бути малий бізнес. Це стосується виробництва. Там в законі чітко визначено, що у виробництві», - розповідає директор маріупольського міського Центру зайнятості Юрій Чуприн.

Отже героїням нашого сюжету Маргариті та Євгенії - в центрі зайнятості ледве можуть зарадити. Бо працюють жінки в сфері послуг. Тобто не виробляють власний продукт, наприклад, меблі чи то одяг.