17:56, 18.06.2020

До чого призведе подорожчання палива в Україні?

Експерти впевнені - якщо зросте ціна на автозаправках, подорожчають і продукти в магазинах.

поділитись:
До чого призведе подорожчання палива в Україні? - фото 1

На українських заправках незабаром можуть змінитися цінники на дизель та скраплений газ. А дорожче паливо - дорожче хліб, молоко і власне вся їжа. Все через мит на імпортне паливо, які можуть встановити українські чиновники. Тоді, - кажуть експерти, - ціни, які й так немаленькі, поповзуть буквально на все. Хто на цьому за наш рахунок заробе?

Частина врожаю - на продаж. Решта - на корм коровам. А молоко також збувають, - каже господар аграрного підприємства Юрій. Скільки зароблять аграрії - залежить від того, що виростили.

Зорати поле, а потім його засіяти і удобрити. Крім людей працюють трактори і комбайни. Вони їздять на дизелі. Коли збирають урожай - спалюють найбільше. Всього на сезон потрібно близько 40 літрів пального для обробки одного гектара поля з кукурудзою.

А засіяні аж 400 гектарів - і різними рослинами!

«За рік ми використовуємо близько 80 000 літрів дизпалива. Купуємо по 20 гривень за літр. Півтора мільйона ми витрачаємо тільки на паливо», — розповідає Юрій Пирятинський, директор ПОСП "Іванівське".

Аграрії, промисловці, транспортники, а також ми з вами - все разом спалюємо щорічно до семи мільйонів тонн дизпалива.

Третина - російське. Якщо чиновники таки введуть мито, як вимагають українські нафтові монополісти, то платити доведеться дорожче.

Для імпортного палива тільки в цьому році просять майже 8,5% мита. І ставка податку повинна зростати з року в рік! В 2024 - складе вже майже понад 25%. З такими податками, - кажуть експерти, - поставки палива з Росії зупиняться.

«Величезний обсяг палива, що поставляється з Росії, тепер треба знайти в іншому місці. Попит на інші джерела зросте і, звичайно ж, це призведе до зростання цін. Ми повинні навпаки пускати сюди якомога більше постачальників, щоб між ними була конкуренція», — розповідає директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.

Вигода від мита - лише українським нафтовим монополістам, - кажуть експерти.

«Вони просто зможуть підвищити ціни на дизель та скраплений газ, який вони продають на український ринок. Вони просто збільшать собі прибуток. Ціни будуть підвищені для населення, для промисловості», — пояснює Неля Привалова, президент нафтогазової Асоціації України.

 

«Група Приват, як власник Укртатнафти - найбільшого нашого нафтопереробного заводу. І її дохід додатковий складе близько 260 млн грн на місяць», — розповідає Сергій Куюн.

Експерти підраховують: в цьому році через мит ціни на скраплений газ виростуть копійок на 80. І на гривню - на дизельне паливо. Тоді підприємство Юрія лише за паливо заплатить на 80 тисяч гривень в рік більше.

«Коли ціна на дизельне паливо зростає, собівартість продукції нашої - виростає. І хочемо ми, не хочемо - а реалізовувати ми повинні за дорожчою ціною. Кукурудза йде на корм худобі. А знову ж, дорогий продукт, дорожче м'ясо, дорожче молоко», — ділиться Юрій Пирятинський, директор ПОСП "Іванівське".

Чи буде мито на дизпаливо і зріджений газ - має вирішити Мінекономрозвитку. Втім, експерти кажуть: паливний монополіст тисне на Міністерство. Тому за прогнозами - нові мита можуть заробити.