13:02, 28.08.2020

Хто він, новий очільник Укрзалізниці?

В Укрзалізниці - новий очільник. Відтепер - Володимир Жмак. Його кандидатуру затвердили на засіданні уряду. Профільні експерти кажуть - Укрзалізницію треба реформувати. Чим відомий новий керівник та що йому доведеться робити на посаді у першу чергу.

поділитись:
Хто він, новий очільник Укрзалізниці? - фото 1

Уряд затвердив на посаді Володимира Жмака. Йому 56 років. Має чималий управлінський досвід - працював спершу комерційним директором, а згодом керуючим партнером юридичної компанії. Очолював представництва нафтових компаній, був членом наглядової ради аеропорту Бориспіль. Він однокурсник Саакашвілі та його заступник за часів губернаторства в Одесі. Пройшов війну в Афганістані. Окрім української, має італійську та швейцарську освіту.

«Всі співбесіди він пройшов, і з профільним міністром. Я мав не одну співбесіду зі всіма кандидатами і зокрема з паном Жмаком», - зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Без "голови" Укрзалізниця від лютого. І тарахкотить у темному тунелі, - кажуть експерти. І вже давно - суцільні скандали: пасажирські вагони, які лякають і тарифи на транспортні перевезення, які дивують. А ще рейки, які давно втомилися. У нового очільника непрості завдання - підприємство у кризі, потрібно боротися із корупцією та головне - нарешті реформувати транспортного монополіста.

«Це не повинно перетворюватись в таке, знаєте, спортивне полювання, коли спіймали-зреагували-відпустили, тобто такі речі повинні доводитись до кінця. Це перше питання і друге – при формуванні системи перевезень необхідно створювати процеси таким чином, щоб вони унеможливлювали втручання людини. На сьогоднішній день технології таке дозволяють зробити», - зазначив директор департаменту з організації внутрішніх та міжнародних пасажирських перевезень Укрзалізниці Олександр Красноштан.

По-європейському, кажуть експерти, треба рахувати тарифи на вантажні перевезення - завдяки яким залізниця компенсує 13 мільярдів гривень витрат на пасажирські перевезення.

«Запропонувати договір, який б не дискримінував вантажовідправників і взагалі зрозуміти - що вантажовідправники це клієнти компанії і до них має бути рада ставлення, припинити безпідставно підвищувати тарифи ставитеся до цього правильно - тарифи повинні бути економічно обгрунтованими», - каже президент об'єднання підприємств «Укрметалургпром» Олександр Каленков.

Реформована залізниця, - наполягають експерти, - це одна з умов угоди про асоціацію між Україною та ЄС та транспортної стратегії до 2030 року, яку розробили за допомоги Міжнародного банку. Зокрема, треба звільнити Укрзалізницю від непрофільних та зайвих активів, приміром - зменшити кількість локомотивних депо - зараз вони заповнені частково, а також скасувати податок на землю – таке мито залізничники сплачують лише в Україні.

«На сьогоднішній день вже мала б підбиратись цифра до 5 мільярдів – це 5-6% від загальної виручки компанії. Дуже багато країн взагалі звільнена залізниця і це логічно, бо колії вони не перейшли у власність залізниці вони залишилися у власності державами і залишаться завжди. І виходить так що платиться державі за державну землю», - каже директор з розвитку бізнесу Укрзалізниці (2016-2020) Андрій Рязанцев.

А ще Укрзалізниця може звільнити великі міста від заторів - стати альтернативою автобусам та маршруткам.

«Якщо ви забезпечуєте, щоб вони це робили потягами, електричками, не автобусами і автомобілями - то ви зразу вирішуєте проблему і функціонування міста. Ви просто, у вас не має бути паралічу, який у нас щоденно виникають в місті із-за корок», - наголошує економіст Борис Кушнірук.

Які зміни Володимир Жмак запровадить в Укрзалізниці наразі не відомо - на засіданні Уряду його не було, коментарів - поки не дає.