11:00, 23.04.2020

Коронавірус з'їдає бізнес

Тисячі працівників сфери послуг та закладів громадського харчування в Україні залишилися без роботи. За дні карантину продажі впали, а сотні закладів просто закрилися. Як підприємці виживають в умовах пандемії та чи вдасться відновити бізнес, коли карантин закінчиться?

поділитись:
Коронавірус з'їдає бізнес - фото 1

 

Недопитий стаканчик із кавою на барній стійці, розкидані по підлозі пакети для сміття.

«Ми розпродаємо залишки нашого зерна, на якому ми працювали, яке ми продавали й до цього, але це копійки», - каже власник кав’ярні Євгеній Наєнко.

Проблему і у інших сферах бізнесу. Сем - власник мережі чоловічих перукарень. Має більше десяти закладів по всій країні.

«Расходы приблизительно те что были остались и все, зарплату тоже надо платить», - каже підприємець.

Тому з'явилася ідея облаштувати в лімузині мобільний барбершоп. Працює така перукарня за викликом. І коштує послуга недешево - півтори тисячі гривень. Але клієнти є. Отриманих коштів вистачає на оплату оренди всіх приміщень. А ще треба сплатити податок - більше 1000 гривень за кожного найманого працівника.

Пропонують підприємці не тільки підстригтися, але й смачно поїсти. Торгувати вишуканими стравами у пакетах - співвласник одного зі столичних ресторанів вигадав ще до карантину, коли почали падати продажі. І нині ресторан працює на доставку.

«Кролик по-дижонски идеально подходит с картофельным пюре. Есть маленькая коротенькая инструкция, как в 4 этапа его быстро приготовить. После того, как мы помыли наши пакеты под проточной водой с мылом мы просто берём картофельное пюре кладём в кипяток и ножку кролика», - каже директор ресторану.

Тепер чоловік і директор, і кур'єр. Від послуг служб доставок відмовилися, щоб не платити їм відсоток. А кухарі, аби більше заробляти, працюють ще й охоронцями. Меню - різноманітне, і замовник обіцяє приготувати будь-яку страву від шеф-кухаря.

«Ты просто открываешь пакет, тратишь на это 10 минут и у тебя вкусный здоровый ужин для тебя и для твоей семьи».

Деякі ж продуктові ринки працюють за такою схемою - телефоном можна зробити замовлення, а кур'єр вам його винесе. Юристи запевняють - такий спосіб – цілком законний, бо торгівля йде за територією ринку чи закладу. А доставки - не забороняли. Втім, прогнози економістів не втішні, кажуть: на відновлення бізнесу доведеться витратити щонайменше пів року.