16:34, 13.12.2019

Мінні поля площею у цілу область

Мінні поля площею у цілу область 13.12.2019

поділитись:
Мінні поля площею у цілу область - фото 1

На сході України мінами та боєприпасами всіяні 18 тисяч квадратних кілометрів. Проте, аби залучити для розмінування більше саперів та додаткові фінанси, треба змінювати українське законодавство. У скільки стане убезпечити поля та ліси Донбасу?

Демінер щупом обережно провіряє траву на розтяжки. Якщо їх немає - потроху просуваються вперед.

"Траву срезаем не больше, чем на 60 сантиметров, вдаль".

І знову все спочатку. Демінерів ніхто не квапить. Перед ними не ставлять планів щодо кількості знайдених боєприпасів або за площею розчищеної території. У цій роботі все залежить не від людини, а від того, скільки металу увібрала земля.

"Наприклад, демінер, один, з міношукачем за день може пройти до 25 метрів квадратних, і нормально, буде чиста ділянка. А може так, що він за день може дати 2-3 метри, не більше. Тому що через кожних 5 сантиметрів – сигнал, фон" – розповідає начальник відділу гуманітарного розмінування Данської групи розмінування Роман Керничний.

Найважче працювати на місцях боїв. Бо пищить кожен сантиметр. Не всі знахідки – небезпечні. Але кожну треба вилучити. На цьому полі, приміром, сапери працюють уже кілька місяців.

"Ми близько 30 гектар із 137 вже перевірили, і близько 500 боєприпасів вже підняли та знищили" – розповів начальник групи піротехнічних робіт частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування Сергій Євсюков.

На Донбасі заміновано і забруднено боєприпасами після боїв стільки землі, скільки, скажімо, займає уся Рівненська область. Загалом вісімнадцять тисяч квадратних кілометрів. Половина з них - на підконтрольній території. І усю цю величезну площу розміновують лише шістсот людей. Військові, сапери ДСНС та кілька міжнародних гуманітарних організацій.

"Ми нарахували, що таким темпом, як зараз ми будемо працювати, нам потрібно буде приблизно 300 років, щоб очистити цю територію" – розповідає начальник управління екологічної безпеки та протимінної діяльності міністерства оборони Максим Комісаров.

Проблема – не у спорядженні чи підготовці. Усе це – на високому рівні, кажуть сапери. Аби прискорити розмінування, потрібно міняти законодавство. Та – збільшити фінансування. Зараз більшість робіт оплачують західні союзники. І гроші – поки що є. Та як буде далі – невідомо.

"Міжнародний досвід каже, що вартість - від половини долара до 5 доларів за квадратний метр".

Тобто - розмінування Донбасу коштуватиме від 9 до 90 мільярдів доларів! І цю суму Україна самотужки не потягне. Та навіть якщо буде достатньо грошей та саперів - швидко очистити землю Донбасу від мін та снарядів все одно не вийде.

"ПМН-2 та же – пластик, нечему портится! 25-30-40 лет она будет лежать в земле, и ждать своего времени" – каже військовослужбовець Збройних сил Максим Громов.

Попередження, плакати, соціальні ролики, лекції – щодня нагадують жителям прифронтових селищ про міни. Та за п’ять років війни місцеві навчилися помічати небезпеку. Тут навіть діти знають, чого краще не чіпати, і куди - не варто ходити.

"Мы знаем, что там где тропинки вытоптаны, там ходить можно, а уже в посадку, куда раньше ходили, туда уже нельзя идти!"