19:35, 25.05.2020

На час карантину в Україні стали стежити за вартістю соціально-значущих продуктів

Постанова Кабміну про регулювання - набула чинності.

поділитись:
На час карантину в Україні стали стежити за вартістю соціально-значущих продуктів - фото 1

Тепер аби підвищити цінник на яйця, борошно або цукор - підприємцям варто це задекларувати. Як каратимуть тих, хто вирішить нажитися на нас із вами?

Пані Олена овочі купує лише на ринку. Говорить, вибір кращий, ніж у магазині. Проте ціни на прилавках - різняться.

«Там було дешевше. Наприклад, я купила кабачки по 15 були по 20. Тут - 25-30. Воно щодня на копійку, на копійку - рубль натекает».

Продавці кажуть, ціни на м'ясо ті ж, що й до карантину. Можна навіть виторгувати знижку.

«Продаємо по 85 і поступаємо. І по 80 поступається. Так як у покупців здатність зменшилася. По-перше, його треба реалізувати вчасно, щоб воно було все свіже. Ну і живність потрібно годувати. На корми теж витрачаються дуже великі гроші», - зазначає продавчиня Ірина Хаджинова.

Яйця також не здорожчали, проте й дешевше не стали, розповідають продавці. Гречка майже по 40 гривень і зростання вартості овочів. Ціни збільшилися під час карантину через паніку та великий попит, зазначають економісти. До того ж ще й бізнес страхував себе. Проте невдовзі ситуація - нормалізується, вважають фахівці.

«Особливо на продукти споживання будуть знижуватися ціни. Через те, що вони не можуть довгий час лежати на полицях магазинів і торгівельних мереж. Знову ж таки послаблення карантинних заходів і відкриття ринків - це також буде стимулювати те, що торгівельні мережі крупні будуть знижувати ціни», - каже доцент кафедри маркетингу та бізнес-адміністрування Тетяна Горохова.

Держава на період карантину стала теж регулювати ціни. Зокрема, на деякі харчі та медикаменти. Тепер, аби змінити цінники на соціально-значущі продукти, до яких саме входять гречка, макарони, хліб, цукор, борошно, молоко, необхідно це задекларувати. Якщо підприємець хоче підвищити вартість на 5%, це потрібно зазначити в реєстрі - за три дні, а більш ніж на 15% - за місяць. Хто цього не зробить, може наразитися на покарання.

«У разі надходження скарги в Держпродспожівслужбу, ми будемо проводить позапланову перевірку з питання ціноутворення. У разі порушень ми будемо застосовувати штрафні санкції, також адміністративний штраф», - розповідає завідувачка сектору контролю за регульованими цінами Юлія Барвінська.

Ознайомитись із реєстром на сайті Держспоживслужби може кожен охочий. Нині в ньому вже є понад 20 товарів, на які підприємці Донбасу будуть підвищувати ціни. Серед харчів, які подекуди подорожчають - курятина, гречка, борошно та цукор.