18:03, 16.08.2019

На Донеччині працівники копалень страйкують майже два тижні

На Донеччині працівники копалень страйкують майже два тижні 16.08.2019

поділитись:
На Донеччині працівники копалень страйкують майже два тижні - фото 1

Він змушений брати в борг, бо йому заборгували. Це вже типова сумна історія про гірників українських держшахт. На Донеччині працівники копалень страйкують майже два тижні. Зарплату не отримують від червня.


З відбійним молотком та лопатою. Так видобувають вугілля на українських держшахтах. Ні тобі автоматизованих комбайнів, а ні роботизованої техніки. Прогрес їх оминув, бо встановлена державою ціна вугілля така, що на модернізацію коштів немає. Тут все так, як і 20-30 років тому. З тієї ж причини - постійні затримки зарплат. Із майже трьох мільярдів гривень зарплатних боргів в Україні - третина шахтарські.


Чи не єдиний спосіб для гірників привернути увагу до своєї біди- акції протесту. На Донбасі вони відбуваються вже другий тиждень.


Одна з причин виникнення боргів - неможливість продавати своє вугілля за ринковими цінами. більш оптимістичною була ситуації, коли діяла формула «Роттердам плюс». За неї ціни орієнтувалися на світові, хоча все рівно їх не досягали. тепер ситуація ускладнилася.


«Споживачі вугілля цією ситуацією скористалися - вони відразу збили ціну на вітчизняне вугілля: з 2800 грн до 2500 грн і нижче. І зараз, у першу, чергу програють державні шахти і заборгованість по заробітній платі зразу підскочила» - розповідає Михайло Волинець, голова незалежної профспілки гірників україни.


За словами Михайла Волинця, уряд вчора погодився виділити чверть мільярда гривень на виплату боргів шахтарям. Погасити бодай частину боргу сьогодні пообіцяли працівникам «Селидіввугілля». Саме вони вчора перекривали трасу «Курахове-Київ». Сьогодні профспілки вирішили тимчасово призупинити подібні акції. Чекають виплат і що до вирішення проблеми долучаться перші особи держави.


Спеціальна нарада за участі президента, прем’єра та представників шахтарських профспілок може відбутись вже на початку наступного тижня.


«Роттердам+» - ринкова формула, якою визначалася оптова ціна вугілля в Україні. Враховувала вартість палива на провідному європейському хабі Амстердам-Роттердам-Антверпен, його доставки до складів вітчизняних ТЕС. При цьому застосовувалася лише для розрахунку цін на вугілля та електроенергію для промислових підприємств і не впливала на тарифи для населення України. Вони вже кілька років поспіль лишаються найнижчими в Європі.


Діяла з 1 травня 2016. Скасована з 1 липня цього року. Після чого очільники НАБУ і САП заявили, що формула завдала збитки державі. Згідно із висновками НКРЕКП, розрахунок «Ротердам+» заощадив Україні близько 40 мільярдів гривень.