13:00, 02.04.2020

На період карантину підприємці відправляють співробітників у відпустки без оплати

Без роботи та грошей! Під час карантину декого відправляють у відпустки без оплати. Інших взагалі звільняють за власним бажанням чи згодою сторін. Чи законні такі дії?

поділитись:
На період карантину підприємці відправляють співробітників у відпустки без оплати - фото 1

Світлана працювала адміністраторкою. Офіційно. Коли розпочався карантин, керівництво запропонувало їй звільнитися. Спершу за власним бажанням, потім - за згодою сторін. Тепер дівчина переймається, що може взагалі лишитися без грошей.

«Я розумію, що зараз важко і роботодавцям, і працівникам, щоб на цей період не залишитися зовсім без грошей без засобів для існування потрібно якось знайти компроміс дізнатися як правильно оформити документи щоб стати на прийом в Центр зайнятості і не залишитися без грошей», - каже жителька Маріуполя Світлана.

Таких як Світлана на Донбасі - тисячі, кажуть фахівці. Тільки в Маріуполі від початку карантину до Центру зайнятості надійшло вже двісті заяв від безробітних. Тепер, аби стати на облік - не варто йти до організації. Достатньо знайти на сайті перелік документів, відсканувати та надіслати електронною поштою. Чи кинути папери в скриньку, що біля установи. Нині виплати отримуватимуть не за тиждень, як раніше, а з першого дня після звернення.

«Наші консультанти зв'язуються за телефоном. Питають - чи все нормально? Ставлять позначку у нашій системі, яка надає право нараховувати безробітнім допомогу. І вони на своїх картках в банкоматах розрахункових рахунках вони одержують допомогу», - розповів директор маріупольського міського Центру зайнятості Юрій Чуприн.


Та юристи наголошують: звільняти через карантин чи відправляти в неоплачувану відпустку роботодавці - не мають права. За це загрожує штраф - від 34 тисяч гривень.

«І якщо такі фактори будуть встановлені перевіркою органів держохоронпраці, то такий роботодавець може бути притягнутий до відповідальності», - зазначає адвокат Ольга Мироненко.

Перед тим як звільнити, роботодавець має спочатку розрахуватися зі своїм співробітником. І якщо організація все ж таки працює, урізати зарплату - незаконно. Людина має отримувати щонайменше дві третини від окладу. А якщо вас змушують написати заяву за власним бажанням чи не виплачують заробленого - звертайтеся в поліцію.