14:10, 26.10.2019

Накопичувальних пенсій не буде. Поки що.

Накопичувальних пенсій не буде. Поки що. 26.10.2019

поділитись:
Накопичувальних пенсій не буде. Поки що. - фото 1

Нещодавно стало відомо, що ведення в Україні обов'язкових накопичувальних пенсій знову може бути відкладено на невизначений період.

На думку міністра соціальної політики Юлії Соколовської, для цього немає умов. Зокрема, не вжито всіх необхідних законів, немає ринку інвестування та взагалі вона впевнена, що "очікування людей від цієї системи занадто великі".

Замість цього міністр закликала молодих українців самим накопичувати на пенсії, не сподіваючись на державу.

Але є й інша думка: обов'язкові накопичувальні пенсії треба було вводити "вчора", це не тільки допомогло б нинішній молоді заробити собі гідні пенсії, а й прискорило б темпи зростання української економіки і вивело б з тіні зарплати. "Сьогодні" з'ясували, як краще вчинити в ситуації, що склалася тим, кому до пенсії треба працювати ще 20-30 років і більше.

Нагадаємо: згідно з чинним законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який був прийнятий ще в 2003 році, українці можуть отримувати пенсії з трьох джерел.

  • Перше - діє ще з часів СРСР, це так звана солідарна система (загальний котел), куди роботодавець в обов'язковому порядку відраховує єдиний соціальний внесок (ЄСВ, 22% від офіційної зарплати працівника). Тобто нинішні пенсіонери отримують пенсію за рахунок нинішніх працівників.
  • Друге джерело – накопичувальна пенсія. Це коли якийсь відсоток від зарплати працівника в обов'язковому порядку відраховується роботодавцем на особистий рахунок працівника в спеціальний Накопичувальний фонд. Ця норма закону поки не працює, хоча розмови про її запровадження ведуться вже більше 15 років.
  • І третє джерело – теж накопичувальна пенсія, але вже за рахунок добровільних відрахувань майбутнього пенсіонера до недержавних пенсійних фондів. Норма діє вже 15 років, але нею охоплено всього кілька відсотків працюючих. Головна причина низької популярності таких пенсій – побоювання, що недержавний Пенсфонд збанкрутує, а заощадження його клієнтів пропадуть.

За словами міністра Юлії Соколовської, зараз немає "створеної інфраструктури, щоб це запрацювало". Перш за все, не прийнятий закон, який би, хто буде розпоряджатися грошима майбутніх пенсіонерів. Поки парламентарії не визначаться з цим головним питанням, про обов'язкові накопичувальні пенсії можна забути.