17:15, 31.01.2020

Новий метод розрахунку чи повернення формули "Ротердам+"?

Ціну на газ, український чи імпортний, віднині продавці складатимуть для нас за новим принципом. Візьмуть вартість пального у голландському хабі Тітіеф, додадуть витрати за доставку.

поділитись:
Новий метод розрахунку чи повернення формули "Ротердам+"? - фото 1

До прикладу, у січні на ціннику буде 4650 гривень за тисячу кубометрів, плюс податок на додану вартість та витрати на транспортування. Міністр енергетики Олексій Оржель каже, - остаточна вартість 6-7 тисяч гривень, залежно від облгазу.

"Ота ціна, про яку ми говорили - 4650, це ціна, яка буде діяти у січні. В лютому - формула, можна слідкувати за індексами хабу, можна розрахувати самому. Я маю впевненість, що в лютому можна очікувати ще одне зниження ціни на газ", – каже міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель.

Формування цін на газ вручну більше не буде. Нова модель розрахунку наближає нас до прозорих ринкових правил, переконаний екс-міністр енергетики Іван Плачков.

"Если мы вспомним историю, то в 90- годы цена определялась субъективно. Ориентировались на себестоимость, на цену, по которой покупали у Росии, достаточно сильной била политическая составляющая", - каже міністр енергетики (2005-2006 рр.) Іван Плачков.

Нова модель обрахунку вартості газу для України… не нова! За цим самим принципом 2016 року визначали ціни на енергетичне вугілля. І ту формулу у народі називали «Роттердам +».

Утім тоді критики вважали її корупційною, а НАБУ й досі проводить розслідування щодо неї. Серед підозрюваних - колишній керівник Нацкомісії з регулювання енергетики, який погодив застосування формули. Зараз живе за кордоном, переконаний: повернення до цього принципу ціноутворення доводить, що він невинуватий.

"Я считаю, что концептуальных различий нету, принцип такой же, как был в демонизированной формуле Роттердам+. То есть, правительство этим решением подтверждает, что подход, использованный комиссией, когда ее возглавлял я, был правильный", – каже екскерівник НКРЄ Дмитро Вовк.

Про те, що принципи обрахунку цін на вугілля та газ цілком ідентичні, говорять і енергоексперти. Юрій Корольчук навіть називає формулу уряду Амстердам плюс - за аналогією із формулою визначення вартості вугілля. Щоправда, переконаний експерт, газова формула значно програє Роттердаму - передбачити ціну більше, ніж на місяць - не вийде.

"Ротердам+, по ньому розраховувалась ціна єдина на весь рік. У випадку Амстердам+ ціна газу буде розраховуватись щомісячно. Тобто, сьогодні вона може бути дешевшою, 120 доларів, а через місяць - наприклад, 250 доларів" – каже експерт із питань енергетики Юрій Корольчук.

Однак слідство стосовно застосування формули Роттердам+ досі триває. Доводи щодо її невиправданості і раніше не були переконливими для суду та енергоекспертів. А тепер взагалі розсипаються, коли держава запроваджує аналогічну формулу для газу.