18:00, 29.11.2019

Перепис населення проведуть уже цього року

Перепис населення проведуть уже цього року 29.11.2019

поділитись:
Перепис населення проведуть уже цього року - фото 1

Він буде попередній та електронний. Так в Уряді хочуть зекономити від двох до трьох мільярдів гривень! Для обліку українців отримають від мобільних операторів дані про кількість сім-карт. Водночас у Держстаті готуються й до традиційного перепису за допомогою анкет. Якому з методів українці довіряють більше?

Перепис населення в Україні востаннє проводили – 2001року. Тоді нарахували майже 48,5 мільйонів українців. Що змінилося за 18 років - цікаво не лише уряду?

Щоб "обкатати" методику, за якою будуть обліковувати людей по всій Україні, проведуть пробний перепис. Для цього обрали один зі спальних районів столиці - Оболонський. Та об'єднану територіальну громаду Київщини.

"Вона має не лише притаманну всій Україні структуру заселення, а в тому числі і поселення, які мають часну охорону і доступ до якої також прийдеться опрацювати" – каже голова Держстату Ігор Вернер.

Держстату найголовніше знати - вік і стать населення. Жителям спочатку запропонують самостійно заповнити анкету через інтернет. Для цього потрібно мати електронний підпис. Але він є аж ніяк не у всіх. Тому переписувачі ходитимуть і по домівках. Пропонуватимуть заповнити анкету на планшеті. Відповідати на всі питання - не змушуватимуть. А щоб значно зекономити - міністр кабінету міністрів запропонував провести так званий електронний перепис.

1. Збираємо анонімну інформацію у мобільних операторів про кількість користувачів та їх розташуванні.
2. Збираємо дані з реєстрів про дітей (РАЦСи) і пенсіонерів (Пенсійний Фонд). Адже ці групи мають менше проникнення мобільних.
3. Проводимо “калібруючі” соціологічні опитування. Уточнюємо, скільки сім-карт припадає в середньому на одного українця в різних групах.
4. Вставляємо ці дані в математичну модель.

Завдяки цій схемі, вважає Дубілет, вдасться отримати точніші дані, ніж під час традиційного перепису. Бо, мовляв, не всі відкриватимуть двері опитувачам, а телефон, має чи не кожен.

Демографи до електронного методу ставляться скептично. Кажуть: він дасть лише приблизну інформацію про кількість населення. І нічого - про основні характеристики. А саме в них - головна мета перепису. Щоб планувати дотації, субвенції, витрати на медицину.

"Ми навіть не знаємо структуру сім'ї, середній розмір сім'ї. Потім за цим обстеженням навряд чи вдасться нормально отримати статево-вікову структуру. Це означає планування шкіл, дитячих садочків, це для армії, для оборони – який призивний контингент буде через декілька років" – каже заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи Олександр Гладун.

Новим методам довіряє лише молодь.

"Якщо ми підемо в двері стукати, і нам відкриє дві людини з десятьох, це теж буде неправильно. Я би не відкрив, наприклад. Страшнувато, це мало лі хто може бути. Воєнком, напрімєр".

Оприлюднити результати електронного перепису в уряді планують уже цього року. Та чи взагалі відмовляться від походів по домівках та квартирах - поки що не повідомили.