12:30, 20.05.2020

Платити чи не платити - чи ввели в Україні обіцяні кредитні канікули?

Два місяці тому Верховна Рада пообіцяла боржникам кредитні канікули. Послаблення ввели у зв'язку з карантином. Однак не всі банки були готові чекати. Тож, що робити в такій ситуації?

поділитись:
Платити чи не платити - чи ввели в Україні обіцяні кредитні канікули? - фото 1

Житель Києва Олександр має кілька кредитів. У зв’язку з короновірусною кризою - виплачувати гроші - щодень важче.

«Я дрібний підприємець. Тому я тільки від себе залежу. Якщо мені заборонили працювати, то ніде гроші знайти, мені не платить ні держава, ні компанія якась», - каже чоловік.

За законом, банки повинні надавати відстрочення платежів клієнтам, що не мають можливості вносити кошти під час карантину. Та от фінустанови цього не дотримуються - каже Олександр.

«Мене терроризували їх спочатку співробітники, потім колектори .Словом ніби немає ні карантину нічого. Зобов'язаний платить - нічого не цікавить. Договір підписував - плати».

У період карантину обов’язковий платіж по кредиту можна не вносити, якщо ви дійсно у скруті - наголошує і банкір. Діють такі правила виключно для споживчих кредитів до 31 липня 2020.

«У нас на разі є чіткий закон який зобов’язує не нараховувати під час карантину штрафних санкцій по кредиту. Введені такі кредитні канікули як для позичальників швидкого кредитування , універсальних карт так і по програмах споживчого кредитування, авто в кредит чи житло в кредит», - зазначає спеціаліст із PR та комунікацій банку Олександр Жильцов.

Аби напевно уникнути штрафів, експерт радить заздалегідь попередити банк щодо ваших - тимчасових! - фінансових труднощів.

«Відтермінування платежів введено при умові якщо клієнт звернувся , якщо йому в силу такого часу, пандемії немає можливості здійснити платіж», - каже спеціаліст із PR та комунікацій банку Олександр Жильцов.

Але правила діють тільки для платежів, які треба було зробити 1-го березня. Якщо прострочка була й до цього, банк має повне право вимагати гроші.

«Якщо це попередня в нього відповідальність, то до цієї відповідальності банк має право його притягати, здійснювати стягнення та інші питання і так далі , це дія правовідносин у часі, дія закону у часі», - зазначає адвокат Дмитро Моргун.

Якщо ж банк нараховує штрафи в період карантину, експерти рекомендують звертатися до нацбанку.

«Позичальник так само має право подати скаргу до регулятора національного банку України, який може перевірити виконання тих чи інших фінансових умов, зобов’язань банкірів які здійснюють таку діяльність на ринку України», - зазначає Дмитро Моргун.

Робити це слід у письмовому вигляді - офіційне листування може бути доказом у суді.