20:15, 15.05.2020

Шмигаль: До кінця року ціни за світло для населення не виростуть

Принаймні до кінця цього року, тариф на електроенергію для населення не зміниться - про це заявив Прем’єр міністр Денис Шмигаль.

поділитись:
Шмигаль: До кінця року ціни за світло для населення не виростуть - фото 1

Через теплу зиму та коронакризу країна споживає енергії на 9% менше, ніж раніше. Щоб підлаштувати енергетику під нові умови, Уряд оновив план роботи електростанцій.

Та його не вподобали окремі бізнес-структури. Чому перегляд енергобалансу так не влаштовує власників трубопрокатних і феросплавних підприємств та на що вони наражають нас з вами заради дешевої енергії?

Третій тиждень країна живе з новим енергетичним балансом. Це коли атомні, теплові, гідро та зелені станції разом постачають саме стільки, скільки споживає країна. Без надлишків. Нині країні потрібно менше енергії - ми менше споживаємо. Фінансову кризу посилила коронакриза. Саме час було переглянути плани роботи енергетиків, щоб врятувати галузь.

«Коли розпочався карантин, коли розпочалось скорочення споживання електроенергії, коли вийшли в режим простою теплоелектростанції і вугільні підприємства, атомні станції вони почали маневрувати, а цього робити не можна бо це веде до ризиків, ризиків в першу чергу технологічних аварій», - каже енергетичний експерт Юрій Корольчук.

Та можливі аварії на атомних станціях, схоже, взагалі не бентежать окремі бізнес-групи. Вони хочуть якомога більше дешевої атомної енергії тому новий план роботи електростанцій - енергетичний баланс - вони що є сили критикують. Промислова компанія Інтерпайп на своєму сайті зробила вже кілька заяв.

«Ситуация, сложившаяся на украинском энергетическом рынке, противоречит здравому смыслу. Каждую неделю мы фиксируем рост цен на э/э. В последние дни апреля тарифы выросли на рекордные 38%. Мы будем вынуждены сокращать людей и закрывать цеха».

«Це вже друга заява Інтерпайпу - це цілком маніпуляція. Вони маніпулюють цифрами, джерелами. За останні місяці, навпаки, ціна на електроенергію для промислових підприємств вона знижується», - каже голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї ORIG Іван Плачков.

У квітні електростанції продавали промисловцям кіловати навіть собі у збиток. Та підприємства, яким для роботи потрібно дуже багато енергії хочуть ще дешевше купувати і вимагають цього від держави.

«В Інтерпайпі чомусь вважають, що вони можуть рекомендувати державі, казати включіть будь ласка атомні електростанції, бо там дешева електроенергія, ми її купимо, продамо свій товар на ринку по дешевшій ціні і заробимо собі гроші. А те що держава, буде зазнавати збитків, не те що можливих, а реальних…», - каже енергетичний експерт Юрій Корольчук.

Заради дешевої енергії, деякі бізнес групи готові навіть державні компанії змусити працювати у збиток.

«Є така державна компанія Центренерго. Собівартість кіловата виходить 1, 92. Коломойський в них купляє по 1, 10, по 1,20. Тому, що він встановив негласний контроль як кабінет міністрів не може його від цієї кормушки відірвати», - зазначає політик Генадій Москаль.

Про апетити бізнесу в Уряді знають і вже розставили свої пріоритети.

«Критичним лишається питання стабілізації і фіксації цін для населення в цьому році, про що я вже казав і що уряд гарантує. А також зниження цін для наших промислових виробників», - акцентував Прем’єр міністр України Денис Шмигаль.

Але якщо вартість енергії для промисловості таки знизять, то за чий рахунок? На це Кабмін відповіді ще не дав. Під ударом може опинитися зелена енергетика. Адже ще одне давнє бажання промисловців – купувати її за копійки. Якщо тариф на неї знизять їм на користь – зелені кіловати в Україні взагалі можуть щезнути.