18:37, 18.05.2020

У енергетиці криза - цього року збитки галузі 50 мільярдів гривень

Скрутне становище енергетичної галузі обговорили екс-прем’єр-міністри та енергетичні експерти у студії Свобода Слова Савіка Шустера.

поділитись:
У енергетиці криза - цього року збитки галузі 50 мільярдів гривень - фото 1

Вечір п’ятниці. У студії Свобода Слова Савіка Шустера одразу три екс-прем’єр-міністри та енергетичні експерти. Питання - як завжди, надважливе – енергетика та енергетична незалежність країни.

У енергетиці криза - цього року збитки галузі 50 мільярдів гривень - фото 17272

 

Нині українська енергетика - у кризі, і галузь постійно втрачає - гроші, фахівців, шанс розвиватися. Пів року тому Україна почала купувати світло в Росії. Усе завдяки поправці голови парламентського енергокомітету Андрія Геруса. На час карантину імпорт кремлівських кіловатів призупинили, але чому Україні, яка експортує надлишки власної електроенергії, він взагалі знадобився? Пояснити у студії запрошували самого Андрія Геруса. Він не з’явився.

«Ми Україна виробляємо стільки електроенергії, що нам достатньо повністю на 100% самим і є надлишки і ми можемо навіть експортувати значно більше ніж сьогодні якщо б були технічні можливості. Це абсурд ми вбиваємо свій внутрішній ринок», - зазначила екс-прем’єр-міністерка України Юлія Тимошенко.
У енергетиці криза - цього року збитки галузі 50 мільярдів гривень - фото 17271

 


6-тий рік поспіль Україна боронить свої кордони на Сході. Але знайшлися ті, хто запрошує зайти ворога з тилу до української енергосистеми. Купуючи кіловати у Росії, Україна ризикує своєю енергетичною безпекою. Впевнений двічі прем’єр Арсеній Яценюк, якому у надскладному 2014-му вдалося зняти Україну з російської газової голки.

«Російська військова агресія і російська енергетична агресія – це близнюки. Путін постійно тримав свою руку біля українського горла. Аби не дати нам дихати. Він хотів контролювати як газ, так і нафту і електроенергію. Корупція, конкретні лобістські інтереси з’явилися після того як Герус вніс правку, коли замість відкритої моделі ринку створили модель яка управляється конкретними лобістськими групами», - впевнений ще один екс-прем’єр-міністер України Арсеній Яценюк.

За порєбріком для своїх російські енергетики продають кіловати дорожче, ніж для нас на експорт. Москва спеціально занижує ціни, аби витіснити українських енергетиків із ринку, а коли наші електростанції збанкрутують, ми станемо залежними від Кремля і будемо ладні виконувати будь-які умови. Тоді Кремль і почне диктувати свої здирницькі ціни і нищівні правила для нас, - кажуть експерти.

«Для решения экспансии политической электрической она может быть дешевле, она вообще бесплатной может быть лишь бы берите когда вы будете брать чем больше вы будете брать тем больше вы угробите тепловую генерацию и атомную ,что мы сейчас и делаем», - каже екс-міністр палива і енергетики України Іван Плачков.

І коронавірус лише посилив кризу в енергетиці. 50 мільярдів гривень збитків має енергетична галузь цього року. Десятки тисяч людей залишились без роботи, підприємства - простоюють. Що з цим робити, - має вирішити профільний міністр.

«Енергетична галузь у нас має дефіцит коштів більше 50 мільярдів гривень, з яких 16 мільярдів тільки на вугільну галузь. Ситуація дійсно дуже складна, тому. Наші дії направлені на те, щоб збалансувати роботу енергоринку шляхом зменшення адміністративного втручання, яке спотворило ринок і призвело до тих боргів, які ми маємо», - каже в.о міністра енергетики та захисту довкілля України Ольга Буславець.

Аби збалансувати галузь, Уряд створив антикризовий штаб на чолі з прем’єром. Головне завдання – дати працювати на рівних умовах різним електростанціям – атомним, тепловим, альтернативним. Для цього чиновники переглянули енергобаланс країни. А ще треба домовитись з інвесторами про новий зелений тариф – ціну на кіловати, яку держава гарантуватиме сонячним, вітряним станціям і тим, що працюють на біопаливі. Чергова зустріч інвесторів та урядовців відбудеться найближчого вівторка.