19:35, 26.11.2019

У Маріуполі згадують Аллу Горську – авторку унікальних мозаїк

У Маріуполі згадують Аллу Горську – авторку унікальних мозаїк 26.11.2019

поділитись:
У Маріуполі згадують Аллу Горську – авторку унікальних мозаїк - фото 1

Вільна духом, сильна та незламна. У Маріуполі згадують про життя та творчість відомої художниці та шістдесятниці Алли Горської - напередодні 49-ї річниці зі дня її смерті. Мисткиня подарувала містянам декілька унікальних робіт, які в роки її життя наказали знищити. Чому мозаїки викликають такий інтерес та яке значення має її творчість для сучасників?

Панно "Дерево життя" - одна з найвідоміших робіт Алли Горської - української мисткині та дисидентки. Техніка створення - унікальна, розповідають фахівці. Мозаїка опукла з динамічними формами, які нагадують образи птаха. Серед матеріалів - скло, посуд, метал та кераміка. На сусідній стіні - "Боривітер". Хижий яструб, що вільно летить над морськими хвилями. Проте - зазвичай ці мозаїки недоступні для перегляду, адже знаходяться в зачиненому приміщенні колишнього ресторану "Україна".

"Для нас це не просто відродження і пробудження українства у ті жорстокі 60-т роки, це прозріння українства , що треба передусім вберігати свою душу" – розказує науковець національної академії наук України Георгій Філіпчук.

Стелаж з фруктами та молочкою. А якщо підняти очі - об'ємна мозаїка - "квітуча Україна". Ще одна робота Алли Горської, Галини Зубченко та Григорія Пришедько в одному з супермаркетів міста. Пані Анастасія, щотижня приходить сюди за покупками, проте жодного разу не звертала уваги на картину.

"У меня дочь заметила, говорит, мама это что? Говорит, это стекло? говорю, да это мозаика, затронули эту тему, поговорили ей понравилось".

Історики свідчать - Алла Горська - активістка-шістдесятниця боролася за українську душу та вільну творчість. Вона не визнавала обмежень у творчості, свободі думки та слова. Говорила правду своїми роботами, які радянська влада нищила, як "ідейно ворожі".

"І всі говорили Алла Горській, що їй треба присісти, припуститися, а вона гордо несла свою голову і говорила, "якщо один раз зігнутися, то повік не розігнутися". І вона продовжила це писати, ну КГБ не тільки хотіли її вбити, хотіли спаплюжити її ім'я, її голову кинули до оселі її батька" – розказав офіцер культурно-просвітницького центру Володимир Михайленко.

До вшанування пам'яті Алли Горської у Маріуполі підготували декілька зустрічей, де розповідатимуть про її життєвий шлях та творчий спадок.