10:40, 31.01.2020

У Раді пропонують кожному новонародженому українцеві з 18 років виплачувати "підйомні"

Депутати хочуть запровадити систему на зразок тієї, що існує в ОАЕ

поділитись:
У Раді пропонують кожному новонародженому українцеві з 18 років виплачувати "підйомні" - фото 1

Українцям, котрі досягнуть 18 років, пропонують виплачувати допомогу від держави. Так звані "підйомні" для молоді.

Депутати хочуть ввести в Україні систему на зразок тієї, яка існує в Об'єднаних Арабських Еміратах, де кожен житель країни отримує від продажу нафти свій відсоток. "Сьогодні" з'ясовували, звідки брати на "підйомні" кошти в Україні? І хто саме зможе претендувати на виплати?

Згідно із законопроектом, всім дітям, які будуть народжуватися в Україні з 2020 року, будуть пропонувати оформити так званий "економічний паспорт українця" – тобто відкрити особовий рахунок, на якому держава накопичуватиме кошти. Отримати їх можна буде після досягнення повноліття.

Але гроші отримають ті, хто всі 18 років прожив на батьківщині. Згідно з документом, мова йде про створення "Фонду майбутнього", на рахунках якого і будуть акумулюватися кошти. А наповнювати його будуть, вираховуючи 1% надходжень від продажу корисних копалин, видобутих в Україні.

У перспективі це допоможе зупинити відтік молоді за кордон, вважає автор законопроекту – один з наймолодших депутатів Верховної Ради, 26-річний Дмитро Костюк.

"Щоб був такий стартовий капітал – відкрити свою справу або вступити до гарного вищого навчального закладу – українського чи закордонного. А потім повернутися до України, вкладати кошти в економіку України. Тому ці кошти повернуться потім в бюджет ще й у більшому обсязі", – розповідає про ідею народний депутат України Дмитро Костюк (фракція партії "Слуга народу").

Опитані українці зраділи такій пропозиції. Але кажуть – навіщо чекати 18-ліття?

"Є багато витрат на дітей, коли вони ростуть. І в принципі, ці кошти могли б стати в пригоді батькам, коли вони будуть ростити дітей і вкладати в навчання", – говорить одна з мешканок столиці.

Але дехто ставиться до ініціативи скептично.

"Є багато людей, які несвідомі і можуть просто піти і прогуляти ці гроші", – каже одна з киянок.
"Я не вірю в те, що вони можуть ці гроші від себе відірвати і дати нашим дітям", – каже ще одна мешканка столиці.

Мешканка Києва Вероніка Братченко – при надії. Через те, що не встигне потрапити під дію нового закону – не засмучується.

"Я ще коли-небудь планую народжувати, крім того, що зараз. Я не ображаюся через те, що, якщо б я сьогодні народжувала, а завтра більше грошей давали. Ну, так вийшло!" – з посмішкою говорить мешканка Києва Вероніка Братченко.

Занадто засмучуватися і не варто, кажуть економісти. Підрахували, скільки грошей в середньому може отримати кожен повнолітній. Мовляв, вистачить хіба що на квиток, а не навчання за кордоном.

"Обсяг реалізації різних продуктів – і залізної руди, і нафти, і газу, і вугілля – це близько 400 млрд грн на рік. Якщо ви візьмете 1%, виплатите його по досягненню 18 років, наприклад 500 тисячам молодих людей, припустімо, то вони отримають лише по вісім тисяч гривень", – підрахував виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень Дмитро Боярчук.

Але законопроект може спричинити додатковий податок для українців – попереджають фахівці. Тому що нафту і газ ми практично не експортуємо, а споживаємо самі.

"Є фраза в законопроекті, що все це має виплачуватися компанією, яка видобуває. Ми прекрасно розуміємо, що ті кошти однозначно будуть закладені в ціну товару. І це буде додано до тієї ціни, яку ми з вами платимо за енергетичні ресурси", – пояснює виконавчий директор ГО "Економічний дискусійний клуб" Олег Пендзин.

Скопіювати ідилію Арабських Еміратів у нас не вийде, вважають експерти. Корисних копалин в Україні – не в надлишку. Та ще й бюджет – дефіцитний, пояснює економіст Анатолій Амелін. Каже: замість того, щоб просто роздавати гроші, було б ефективніше створити цільові програми. Наприклад, надавати гранти або дешеві кредити на якісну освіту, підтримку малого і середнього бізнесу. І виділяти на це, наприклад, 1% від річного кошторису. Тоді гроші будуть повертатися в економіку.

"А варіант, що, мовляв, просто давайте у когось візьмемо, в даному випадку – у добувної компанії, і віддамо молоді – це звучить прикольно, але дуже інфантильно. Молодь, яка просто отримає ці гроші, не має досвіду життєвого, ще не має розуміння того, як з цим грошима вчинити. І згадайте – дуже така велика статистика – люди, які отримують гроші, перепрошую, "на халяву", наприклад, виграш в лотерею, як правило, погано закінчують", – говорить директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін.

Законопроект вже написаний. Але розглядати його депутати можуть довго. І в результаті можуть його навіть не ухвалити.

Джерело: Сьогодні