18:55, 14.08.2019

У шахтарських колективах знову неспокійно

У шахтарських колективах знову неспокійно 14.08.2019

поділитись:
У шахтарських колективах знову неспокійно - фото 1

Лише за останній тиждень в Україні відбулося кілька протестних акцій. Зокрема, на «Курахівській», «Капітальній» і копальні «Україна» гірники отримали лише частину зарплати за травень. За червень і липень не заплатили взагалі. Причина, кажуть експерти, занизька ціна на вугілля, за якою його викуповують у держшахт. Вона значно нижча від собівартості. Ще гіршою ситуація була до березня 2016-го, поки не запрацювала формула "Роттердам +". Саме її введення зрівняло цінники українського вугілля з імпортним.


Із втратою шахт на окупованій частині Донецької і Луганської областей та початку економічної блокади Донбасу в Україні виник гострий дефіцит енергетичного вугілля. Це призвело до зупинок енергоблоків теплоелектростанцій.


Короткостроково ситуацію виправили завдяки імпорту з Америки та Африки. Та вугілля було у кілька разів дорожчим за вітчизняне. Системно ж вирішити проблему мало саме збільшення власного видобутку. І саме цьому посприяло введення в березні 2016го формули «Роттердам плюс». Ціна стала залежати від ринку, а не регулювалася вручну.


З одного боку формула обмежила максимальну вартість вугілля, з іншого - підтягнула «мінімальну», за якою його реальізовували вітчизняні шахти. Це дало додаткові гроші державним копальням для виплати зарплат та модернізації, бодо того вони були близькі до закриття. А головне, це сприяло збільшенню видобутку вугілля.


Зі стимулом збільшувати видобуток вирішувалось ще одне стратегічне питання. Енергобезпеки країни. На складах теплоелектростанцій завдяки формулі "Роттердам+" було вже вітчизняне вугілля. Країна перестала залежати від перебоїв у поставках. А ринкова ціна на вугілля сприяла формуванню прозорих цін на електроенергію, а відтак і зрозумілих правил роботи для всіх учасників ринку. Більше того - робота «Роттердам плюс» жодним чином не позначилася на населенні, бо торкалася лише непобутових споживачів. Електроенергія в Україні і надалі залишається найдешевшою серед європейських держав.


Методика «Роттердам плюс» фактично стала перехідним етапом до впровадження нового ринку електроенергії і припинила дію із 1 липня. І саме завдяки формулі, на переконання експертів, в Україні вдалося стабілізувати ситуацію в енергетиці.


Ринок (а саме співвідношення попиту та пропозиції) визначає ціну на все - зерно, нафтопродукти, метали, ліс. Всі сировинні товари прив'язані до світової ціни. Наприклад в Чиказькій торговій палаті торгують пшеницею, кукурудзою, вівсом, соєвими бобами. На Токійській товарній біржі угоди укладаються по золоту, сріблу, платині, каучуку, кількох видах пряжі. Є спеціалізовані біржі, такі як Лондонська біржа металів або Нью-Йоркська біржа бавовни.


На ринку вугілля найавторитетнішим в Європі є ринковий індекс API2, якій показує справедливу ціну вугілля в порту нідерландського міста Роттердам. Саме до котирувань в Роттердамі раніше була прив’язана вартість вугілля, що споживали українські електростанції. Це дозволяло стримувати тарифи.


Ціна вугілля за формулою «Роттердам+» для українських споживачів на сьогодні становила б 1730 гривень за тонну. Це дуже дешево, адже Україна нині закуповує вугілля по 2500 гривень за тонну, а собівартість видобутку на державних шахтах доходить до 4500 гривень.