19:10, 24.01.2020

Україна - серед найперспективніших країн для розвитку зеленої енергетики

Про це у Швейцарії на світовому форумі в Давосі говорять як українські, так і закордонні експерти.

поділитись:
Україна - серед найперспективніших країн для розвитку зеленої енергетики - фото 1

Кліматичні зміни та екологія - це ключові теми цьогорічної зустрічі найвпливовіших людей світу. Де, як не серед свіжого альпійського повітря говорити про екологію, та захист довкілля. Одна з ключових тем цьогорічного форуму в Давосі - перехід на зелену енергетику. ДТЕК - єдина українська енергетична компанія, представники якої завітали на міжнародний саміт. Керівник Максим Тімченко закликає закордонних інвесторів придивитися саме до нашої держави

"Украина может стать лидером декарбонизации. Может своим примером показывать каким образом те цели по снижению выбросов, которые ставит перед собой ЕС Украина может достигнуть опережающими темпами. Мы инвестировали более 1 миллиарда 200 млн евро в развитие зелёной генерации и мы на этом не будем останавливаться. Наша компания поставила себе задачу к 40 году быть нейтральной с точки зрения выбросов", – каже генеральний директор компанії ДТЕК.

Поки що в питанні переходу на відновлювану енергетику Україна пасе задніх. В енергосистемі - менше 4% кіловатів зелених. І це мінус. Проте поле для діяльності величезне, і це плюс - відзначають міжнародні експерти.

"Потенціал великий. Особливо в сонячній та вітровый енергетиці. Енергетичні проєкти зазвичай вимагають багато часу, аби окупитися інвестору. Це Вам не відкрити магазин. Зміна інвестиційних умов посередині шляху - це поганий сигнал", – каже Головний науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень Едвард Чоу.

Пан Чоу натякає на спроби українських чиновників знизити зелений тариф. Він мав діяти ще 10 років. Таку обіцянку наша держава дала інвесторам. Але щось пішло не так.

"Парламентский комитет в энергетики хотят передоговориться с рынком и поменять условия, под которые мы строились. У нас построено 333 мВт. Если сказать так сказать сколько стоит построить 333 мВт то это наверно почти 500 миллионов евро", - каже засновник і президент компанії Віндкрафт Україна Карл Стурен.

Втрачати такі гроші ніхто не захоче - інвестори підуть до міжнародних судів. І як показує досвід, закон на їхньому боці. Схожа ситуація була в Іспанії. Тоді місцевій владі довелось не просто визнати свою помилку, а виплатити підприємцям сотні мільйонів євро компенсацій.

"Я реалізував чимало інвестиційних проєктів, і єдине, що хочуть мати інвестори - стабільність. І хочуть прогнозування на наступні 10-15 років. Адже енергетичні інвестиції - це величезні гроші. Має бути верховенство права. І заспокою Вас, це проблема не лише України", – зазначає заступник голови Європейського інвестиційного банку Пім Ван Баллеком.

Такі складні багатовекторні, але вкрай важливі питання тут у Швейцарії обговорюють найвпливовіші люди світу. Це Президенти, глави урядів та бізнесмени-мільярдери. Тож є надія, що надзвичайна екологічна ситуація, яку офіційно оголосили в ООН і в якій усі ми сьогодні живемо, буде подолана. Тут, серед засніжених гір, де розумієш, що природа та екологія - це найголовніше.