20:20, 29.01.2020

Україна разом з усією Європою готова дбати про довкілля

Дихати чистим повітрям. ЄС пропонує "зелену угоду", а український Уряд береться за "Зелений перехід". Мова про одне й те саме - спробу зупинити глобальне потепління і екологічні катастрофи. Що ми можемо зробити?

поділитись:
Україна разом з усією Європою готова дбати про довкілля - фото 1

Стати першим кліматично нейтральним континентом – прагнуть європейці. Аби промисловість не нищила природу. І представляють новий курс – Зелена угода.
Це - 47 кроків. Зміни у законодавстві. А ще по-новому має запрацювати промисловость, енергетика, сільське господарство. Вирощувати овочі без синтетичних добрив та антибіотиків, пересісти на електрокари, розвивати залізницю та морські порти, розпліднювати тварин та висаджувати нові ліси - частина пропозицій. А ще потрібно більше станцій зеленої енергетики і ощадне витрачання ресурсів.

Уже за 30 років у європейському повітрі має бути мінімум шкідливих речовин. Природа уже благає про допомогу.

"Подивіться лише на засуху та повені, пожежі та спеку, підвищення рівня океану, екстремальні погодні умови. Усе це траплялося і раніше, але не так часто", – каже Президентка європейської комісії Урсула Фон Дер Ляєн.

Якщо нічого не робити, то експерти кажуть – за 10 років глобальне потепління уже не зупинити. На планеті потеплішає на 6 градусів.
Боротися за чисте повітря – готова й Україна, заявив прем’єр-міністр України Олексій Гончарук після візиту до Ради Асоціації Україна-ЄС.

"Наша амбіція – трансформувати країну в сильну конкуренту економіку з цифровізованою та енергоефективною промисловістю, високо розвинутою інфраструктурою та гідним рівнем життя для людей".

Участь України у Зеленій угоді може вплинути не лише на природу, а й на відносини з усією Європою.

"Це впливатиме на Україну позитивно економічно, українські підприємці, і виробники зможуть підтверджувати якість своєї продукції, яка матиме незначний вміст викидів со2. Це означає що українська продукція також ставатиме конкурентоздатною на міжнародній арені", – каже директор Європейсько-українського енергетичного агенства Олександра Гуменюк.

А ще ГРІН ДІЛ - це додаткові надходження для країни. Бюджет усієї угоди – один трильйон євро. І ми також можемо сподіватись на інвестиції. Єдина умова – спрямувати їх на екологію.

"Для України безумовно 2 ключових аспекти важливі. Реконструкція модернізація теплових електростанцій, щоб зменшити викиди со2, тобто ж самі проекти з декарбонізації. І продовження реалізації проектів з поновлювальних джерел енергії. Це і податки надалі, і робочі місця", – зазначає енергетичний експерт Юрій Корольчук.

Виконати усі вимоги ГРІН ДІЛу – Україні буде важко – кажуть фахівці.

"Все це можливо зробити. Насамперед, необхідно змінити всю модель української економіки, модель державного управління. Реалізація грінділу можлива тільки в умовах зростання добробуту громадян, конкурентноспроможності економіки і зростання валового продукту не менше 6-7% щорічно", – каже директор енергетичних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. О. Розумкова Володимир Омельченко.

Головний виклик для України – досягти європейського рівня розвитку альтернативної енергетики. У Норвегії майже 100 відсотків кіловатів в енергосистемі - зелені. В українських дротах – лише … 4 % - енергія сонця та вітру! Головна надія тих, хто розвиває цю сферу – держава підтрмає будівництво станцій. Без цього виконати «зелену угоду» Україна не зможе.