18:20, 29.08.2019

Україні не вистачає свого вугілля, щоб перезимувати

Україні не вистачає свого вугілля, щоб перезимувати 29.08.2019

поділитись:
Україні не вистачає свого вугілля, щоб перезимувати - фото 1

Доводиться докуповувати за кордоном - близько 20%. Але ж і власні 80 - на вагу золота. Роками гірники скаржилися: вітчизняна сировина на внутрішньому ринку продається за безцінь. Хоча вартість його видобутку – над-дорога. З чого складається ціна кожної вуглинки, та чому собівартість українського палива значно вища за собівартість іноземного?


За кордоном вугілля – дешевше. Українське ж – на вагу золота. Чому видобувати паливо в Україні дорого? Та яка чесна ціна на вугілля?


Наприклад у Австралії близько половини вугілля видобувають так званим відкритим способом. Шахти не викопують. Бо паливо можна знайти на глибині кількох метрів. Собівартість видобутку австралійського вугілля – 20-30 доларів за тонну.


Українське вугілля дістається у рази важче і дорожче. На держшахтах його собівартість у 5 разів вища за австралійський! Тобто більше ніж 150 доларів за тонну. Абсолютна більшість вугілля в Україні видобувається не відкритим, а закритим способом - в шахтах. Якщо у Китаї чи Південнo-Африканській Республіці середня глибина із якої «піднімають» вугілля 200-300 метрів, то в Україні – треба спускатися на 600!!!


А от якщо товщина пластів вугілля в Україні близько метра, у тому ж Китаї вони більші в рази. Про продуктивність праці на держшахтах годі й говорити. Замість роботизованих комбайнів - дідівський спосіб. Додамо високі витрати через старе устаткування, якому 30-40 років. Воно споживає у 5-6 разів більше кіловатів, ніж сучасне. Воно неефективне і енерговитратне.


На оновлення устаткування немає коштів. Бо ціна вугілля держшахт набагато менша за собівартість. Немає і особливого бажання чиновників, - кажуть експерти. Тож якою має бути ціна українського вугілля, щоб шахтарі могли безпечно працювати та отримувати зарплату вчасно? Голова незалежної профспілки гірників Михайло Волинець вважає: близько 2800 гривень за тону. Приблизно до цього рівня виросла ціна під час дії формули Роттердам+.


«Якби не була введена в дію формула Роттердам плюс то заборгованність по заробітнім платам на державних шахтах вже складала 11 мільярдів гривень. Фактично цієї галузі вже не було б. Зявилася формула Роттердам+ стабілізували ситуацію на ринку єлектроенергетики» - каже голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець.


Сьогодні в Україні вже діє ринок електроенергії. А отже тільки попит може визначати ціну. Утім, і в цих умовах звучать пропозиції штучного заниження ціни на електренергію. Відтак ТЕС можуть збанкрутіти, а завжди неприбутковим держшахтам на розвиток не вистачить навіть державних дотацій.


Бажаєте отримувати оперативні новини в свій месенджер - підписуйтесь на наш канал в Telegram.