17:49, 10.08.2020

Українські електромережі зношені на 70%. Відновити галузь допоможе стимулювальний тариф

Більшість дротів і обладнання працює по пів століття і дрібні ремонти від постійних аварій не рятують. Необхідна масштабне оновлення.

поділитись:
Українські електромережі зношені на 70%. Відновити галузь допоможе стимулювальний тариф - фото 1
«Лікарні, і садочки, і траснпорт і інші сфери - все пов’язане зараз з електроенергією. Якщо не буде електроенергії, навіть очисні споруди будуть працювати з перебоями. Обладнання весь час старішає і треба вкладати все більше і більше ресурсів. Якщо б системно вкладали ресурси у розвиток цієї сфери, да, то мабуть не було би от таких аварій», - зазначає начальник управління розвитку департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА Віра Радченко.

Українські електромережі зношені на 70 відсотків. Більшість дротів і обладнання працює по пів століття і дрібні ремонти від постійних аварій не рятують. Необхідна масштабне оновлення. Гроші на нього з’являться, якщо буде стимулювальний тариф.

Rab-тариф працює так: держава визначає, скільки енергокомпанія має вкласти в оновлення всього, що має: обладнання диспетчерських та підстанцій, дротів, стовпів. Старого і нового майна. Ці кошти компанії хочуть-не хочуть - мусять витратити на капітальний ремонт чи повну заміну мереж.

Тепер питання - а скільки мають отримати компанії? Національний регулятор пропонує за старі активи компенсувати 1%, а якщо енергетики нове збудували - ладні видати 15. Не спрацює, - впевнені енергоексперти. Кажуть, що вигадувати нове не треба. В Європі інші моделі стимулювального тарифу, і Україні цілком підходять.

«В Україні має бути запроваджений європейський досвід, коли немає поділу на стару та нову базу активів, а є єдина ставка, інвестиційна привабливість сектору виросте. Відповідно конкуренція буде зростаючою, що буде сприяти в подальшому покращенню надання послуг», - каже координатор комітету з енергетики Європейської бізнес асоціації Євгеній Скульський.

Стимулювальний тариф Україні потрібен, - про це чиновники кажуть 5 років. Але й досі яким він буде не вирішили. Тим часом кожен із нас в середньому по пів доби на рік сидить у темряві.

«Ми би дуже хотіли, щоб регулятор, дійсно, зважено переглянув свою позицію, переглянув наші пропозиції, переглянув світовий досвід. Регулятор має зважати на всі фактори: на фактор споживачів, на фактор територіальних громад, він має зрозуміти і оцінити пропозиції гравців на ринку», - наголошує керівник громадської спілки "Розумні електромережі" Олександр Візір.

Нині Нацкомісія з регулювання енергетики проводить громадські слухання. Чи почує експертів і учасників ринку і чи ми будемо зі світлом без перебоїв - зараз відкрите питання.