18:40, 06.05.2020

Українські підприємства потерпають від високої вартості експорту

Транспортні витрати підприємств сягають майже 40%

поділитись:
Українські підприємства потерпають від високої вартості експорту - фото 1

На світових ринках конкуренція жорстка, як ніколи. Попит на автівки упав, будівництво ледь рухається - залізо та руда не у ціні. Спродатись нині можуть лише ті виробники, у кого найнижча собівартість товару. А українське недешеве - чи не 40% - це транспортні витрати підприємств. Перевізники-держмонополісти – Укрзалізниця та порти - не бідують, кажуть промисловці.

«Ми конкуруємо з країнами, які дійсно захищають власну промисловість. Щорічно лише гірничо-металургійний комплекс втрачає майже мільярд гривень за рахунок необґрунтовано високих портових зборів», - каже голова федерації металургів України Сергій Біленький.
Українські підприємства потерпають від високої вартості експорту - фото 16005

 

Аби, наприклад, суховантаж типу «Кейпсайз» зайшов у порт Ціндао у Китаї, власники мають сплатити 107 тисяч доларів. Приблизно стільки ж у порту «Тубарао» у Бразилії. Портовий збір у європейському «Роттердамі» стане у 153 тисячі доларів. Український же порт «Південний» стягує аж удвічі більше! Понад третину мільйона доларів.

Портам потрібен розвиток, а значить, - гроші. Але їм від заробітку залишається сама піна на причалах.

«Не більше, ніж 23% від сум, які зібрані внаслідок портових зборів вони використовуються за цільовим призначенням, - тобто на інвестиції в портову інфраструктуру», - каже Сергій Біленький.

Фахівці компанії «Нібулон», одного з найбільших зернотрейдерів, упевнені, - що нижчі ціни будуть у держпортах, то більше зароблять фермери.

«Зменшення витрат логістики 30% тільки по двох культурах пшениці і кукурудзи додатково фермеру України заробити 1,6 мільярда доларів», - зазначає заступник генерального директора з питань взаємозв’язків з органами державної влади компанії «НІБУЛОН» Михайло Різак.

Два роки тому промислова продукція подорожчала на 14% відсотків. Залізниця одразу підняла розцінки на перевезення. Теж на 14%. 2019-го виробники зменшили ціни. Держмонополіст знову хоче підвищувати свої тарифи. Хочуть більше грошей. А що буде із економікою – не цікавить.

«Железная дорога решает свои проблемы с помощью своих клиентов. К сожалению, реформа железной дороги идет в тупик. Причина – в людях. Люди, которые работают в железной дороге, - они, к сожалению, не занимаются стратегическими вопросами. И они вообще не смотрят вперёд. Они решают вопросы операционные ежедневные. Это касается и правления и набсовета», - впевнений перший заступник міністра інфраструктури Володимир Шульмейстер.

Привести до ладу тарифи – найменше, що може зробити мінінфраструктури.

«Держава повинна не так щось давати, як просто не брати, - зменшити те, що вона забирає у підприємств. Очевидно, що в цьому випадку більш правильним був би крок зниження цих витрат і щоби зробити експорт цієї продукції більш рентабельним», - зазначив економічний експерт Борис Кушнірук.

Експерт певен, якщо апетити держмонополістів не приборкати, то Україна менше продаватиме за кордон. Це буде удар по курсу гривні і бюджету країни. Тоді економічну скруту більш болісно переживатиме кожна родина в Україні. Нові умови перевезення вантажів, яких хоче «Укрзалізниця» під сукном у можновладців до літа. Залишилось менше місяця та перемовин чиновники з промисловцями не ведуть.