18:14, 11.11.2020

В Україні хочуть впровадити моніторинг якості повітря за міжнародними стандартами

Мінекології має намір впроваджувати в Україні систему моніторингу якості повітря. Брати приклад планують з маріупольського комбінату Ілліча. Про це під час інтерв'ю журналу "Фокус" заявив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.

поділитись:
В Україні хочуть впровадити моніторинг якості повітря за міжнародними стандартами - фото 1

Успішний досвід маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча, щодо зниження шкідливих викидів в повітря в рази завдяки встановленим за кошти підприємства датчикам, може лягти в основу ефективної системи моніторингу якості повітря за міжнародними стандартами по всій країні, заявив міністр Роман Абрамовський.

«Напевно, вже п'ять років Донецька область системно працює над цим питанням, глава місцевого департаменту екології поставив собі задачу і виконує її. До речі, в Маріуполі на комбінаті імені Ілліча є підфакельні датчики, підключені до корпоративної системи. Я бачив дані цих датчиків, вони показують зменшення викидів з 500 до 20 одиниць дрібнодисперсного пилу після реконструкції системи пилоочистки. Хочемо, щоб такі датчики були на всіх підприємствах, працюємо над тим, щоб об'єднувати їх в один реєстр викидів та перенесення забруднювачів, як це робиться в європейській практиці», - зазначив Абрамовський.

При цьому, зазначив міністр, виділені у 2020 році кошти на створення системи моніторингу якості повітря в результаті були перерозподілені з урахуванням пандемії коронавируса.

«У нинішньому році нам виділили гроші з держбюджету на створення системи моніторингу, на ці цілі ми планували використовувати близько 100 млн грн. Однак бюджет перерозподілили в зв'язку з пандемією коронавируса і гроші у нас забрали. На наступний рік ми знову запросили 200 млн грн на моніторинг, сподіваюся, гроші виділять. Міністерство і місцеві органи влади готові до того, щоб на умовах співфінансування побудувати сучасну європейську систему моніторингу якості повітря».

При правильному підході і належному фінансуванні дієву систему моніторингу якості повітря в Україні можна було б створити за 5 років, прогнозує Роман Абрамовський.

«Якщо все буде в порядку з фінансуванням, то першу частину роботи зробимо в наступному році. Насправді, 200 млн грн не так і мало. За п'ять років можна буде зробити систему з щільним покриттям по всій країні. До того ж нам треба проаналізувати ті датчики, які вже працюють. Якщо вони відповідають стандартам, їх теж можна підключити. Нам потрібно робити систему правильно, щоб вона була верифіковані, викликала довіру у експертів, чиновників і українців», - зазначив міністр.