18:21, 16.01.2020

В Україні хочуть провести повторну реєстрацію переселенців з Донбасу

Так планують дізнатися реальну кількість внутрішньо переміщених осіб. А ще - визначити, хто з них потребує житла та якого саме. Тоді, мовляв, буде простіше розробляти програми державної підтримки.

поділитись:
В Україні хочуть провести повторну реєстрацію переселенців з Донбасу - фото 1

Поки що такі новації - лише на рівні ідеї. Їх ще будуть узгоджувати в міністерствах. Та які зміни можуть чекати на людей, коли все запрацює?

"Мы две ночи с нашей многодетной семьей, с детьми ночевали на вокзале. А вот дальше – кто где".

Родину переселенців із Донецька виставили з цього гуртожитку, де мешкали з 2015-го. Попри те, що Голосіївський райсуд їх виселення - заборонив.

"Якобы у нас нет договора на проживание с октября 2019 года. Так они же сами нам его и не давали. Причина на самом деле в том, что мы - активисты, правозащитники, активно расследовали, каким образом начисляется калькуляция стоимости за комнаты" – розповідає переселенка Наталя Омельченко.

За проживання родина сплачувала справно. Для внутрішньо переміщених осіб часових обмежень не встановлювали. Разом із Наталею з'ясовуємо, чому сім'ю вигнали.

"Ніякого виселення не було.
- Винесли речі!
– На підставі наказу комісії стосовно проведення інвентаризації ми у складі комісії відкрили дублікатом ключів кімнату"
– розповідає юристка інституту права та післядипломної освіти Ольга Лярська.

Але до помешкання не пускають! Шукати правди родина буде в судах, а поки намагається знайти тимчасове житло.
Ще одна родина пенсіонерів-переселенців із Луганська. Винаймають стареньку квартиру в Києві, але вже давно мріють купити нову. Хочуть взяти участь у державній житловій програмі, однак до них черга довго не доходить. Та й розмір виплат - непосильний.

"Чоловік два года лежить. Він не бачив свіжого воздуха і землі не бачив. І тут я його ні звезу. Ні підніму його. Нічого. Нам нада канєшно таке житло, шоб соврєменне і шоб були пандуси" – каже Олександра Кашубіна, переселенка з Луганська.

Аби з'ясувати, якого житла потребують родини, що виїхали з Донбасу, та скільки таких сімей, у Міністерстві у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб пропонують провести перереєстрацію переселенців.

"Раніше, в 14-му році приходили переселенці і давали дуже мало інформації про себе. Зараз, коли вони прийдуть, буде така анкета велика. Де вони будуть писати: потребує житло – тимчасово чи постійно. Або хочу взяти кредит там на якихось пільгових умовах. Потребує роботи, яка саме робота" – розповідає заступник Міністра у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та ВПО України Руслан Калінін.

Пояснюють: це дозволить розробити кращі програми забезпечення житлом, перекваліфікації та працевлаштування. А ще - дізнатися, скільки насправді в Україні переселенців. Та захисники їх прав кажуть: для визначення потреби в житлі проводити тотальну перереєстрацію не обов'язково.

"Простіше - з особистого погляду і з досвіду - запустити програму на певний період, запустити її довготривало і здійснювати прийом заявок. І тоді протягом певного періоду, влада дізнається те, скільки людей хочуть отримати ту чи іншу допомогу чи скільки людей хочуть претендувати на те чи інше житло" – каже юристка громадського холдингу "Група впливу" Марія Красненко.

Нині в Україні вже діють три програми пільгового житлового кредитування, в яких беруть участь переселенці.