15:49, 25.10.2019

В Україні обвалилися ціни на овочі, але скоро все зміниться - експерти

В Україні обвалилися ціни на овочі, але скоро все зміниться - експерти 25.10.2019

поділитись:
В Україні обвалилися ціни на овочі, але скоро все зміниться - експерти - фото 1

Експерти агроринку відзначають аномально низькі ціни на борщовий набір і радять, як експрес-методом визначити якість бульби.

До кінця жовтня в Україні настало передбачене низкою експертів агроринку здешевлення овочів.

Впала ціна навіть на "невродившу" картоплю, нині коренеплід середньої якості можна придбати дешевше 10 грн/кг.

Фахівці радять покупцям поквапитися, тому що аграрії, які не мають місця для зберігання зібраного врожаю, розпродають залишки, і ціни скоро знову підуть вгору.

Везуть машинами і "кравчучками" Як показав моніторинг "Сьогодні" агроринків і торгових мереж Києва, ціни знизилися всюди. Так, в одній з бюджетних мереж супермаркетів цілком якісну цибулю продається за 6,5, грн/кг, моркву за 7,5 грн/кг, буряк за 6 грн/кг, капуста за 6,5 грн/кг. Картопля, але невелика, коштує 8 грн/кг, добірна – 11 грн/кг.

Подещевшали овочі і коренеплоди й на оптово-роздрібних ринках. Там ціни на компоненти борщового набору ще на 1-1,5 грн нижчі магазинних. Картоплі дуже багато, її завезені фури з номерами західних і північних областей країни.

Але торговці дорожаться: мішок великого добірного коренеплоду вагою 22-24 кг продають не дешевше 9 грн за кіло. Стверджують, що картопля білоруська, якість чудова, але ажіотажу серед покупців немає. Хоча ще місяць тому за такою ціною відірвали б "бульбу" з руками, адже у вересні вона була в 1,5 рази вища – 15-16 грн за кіло.

Активніше покупці беруть буряк, моркву в мішках вагою по 6-8 кіло і ціною по 5-7 грн/кг залежно від якості, запасаються капустою 3,5-5 грн/кг.

Фахівці роз'яснили, як визначити, чи якісна картопля.

"Треба попросити продавця розрізати бульбу, – каже колишній лікар лабораторії Санветекспертизи Катерина Бунчук. – картоплина має бути всередині чиста, без чорних і сірих вкраплень. Не має бути дірок від дротяника, ураження сухою гниллю, позеленіння зовні".

Найледачіші відразу вишиковуються з головками капусти в чергу до шинковочного автомату, щоб вже нарізану капусту, яку одразу ж пакують в поліетилен, щоб засолити вдома. Популярний і "перець конусоподібний", по народному "Білозерка", по десятці за кіло. Все це люди вантажать в багажники дорогих іномарок і скромних ланосов, зв'язують на візки-кравчучки.

Здешевлення помітила і Держслужба статистики. Так за їхніми останніми даними, у вересні середня ціна в Україні на капусту була 7,94 грн/кг (-0,42 грн порівняно з серпнем), на цибулю – 8,94 грн/кг (-1,06 грн), на буряк – 7,27 грн/кг (-0,73 грн), на моркву – 8,22 грн/кг (-1,78 грн), на картоплю – 14,63 грн/кг (-0,39 грн).

На думку аналітиків продовольчого ринку, найнижчі ціни на коренеплоди та капусту протримаються до кінця жовтня і далі вони будуть йти тільки вгору.

"Це наша національна "добра традиція"- найнижчі ціни на овочі в середині осені і різке подорожчання під Новий рік і після нього, – іронізує член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – Головна причина таких "гойдалок" – відсутність необхідної кількості овочесховищ. Тому зараз пропозиція зашкалює, фермери і приватники намагаються продати залишки вирощеного хоч з певною ціною, інакше воно зіпсується від негоди. Якщо в Європі коливання цін на овочі всього 8-10% протягом року, то у нас норма в 150-200%, а за цибулею був минулого року рекорд – 250% (в 3,5 рази – Авт.)".