20:00, 24.04.2020

Вчителі-пенсіонери до 1 липня повинні перейти на нові умови працевлаштування

Або - строковий договір на рік, або - звільнення. За рекомендаціями профільного міністерства, до 1 липня українські вчителі-пенсіонери мають перейти на нові умови працевлаштування. Які зміни чекають на педагогів після підписання контракту?

поділитись:
Вчителі-пенсіонери до 1 липня повинні перейти на нові умови працевлаштування - фото 1

Надія Крамар - вчителька початкових класів та заступниця директора з виховної роботи. У 64 школі працює вже майже 40 років. Нещодавно вийшла на пенсію. Каже - про зміни умов контракту не переймається та набирає першокласників.

«Якщо вчитель працює, якщо вчитель працює на рівні зі своїми колегами, якщо він може працювати дистанційно, якщо він володіє комп'ютером, якщо він всім володіє - я думаю, що хвилюватись йому не потрібно. Тому що з ним буде продовжено контракт знову і на наступний рік», - каже вчителька.

У 64 школі працюють 11 вчителів-пенсіонерів, розповідає директорка - Наталя Венія. Запевняє - з жодним з них не планують розривати контракт. І самі педагоги змін не відчують.

«Не зміниться ні кількість педагогічного навантаження, яке було би передбачено на наступний рік. Всі соціальні пільги, такі як лікарняний, відпустка, нарахування за педагогічні категорії, за педагогічне звання - все це зберігається», - зазначила директор школи.

А от у профспілці непокояться - чи не порушує нова постанова трудові права.

«Ми даємо рекомендації головам профспілкових комітетів не погоджувати дані накази. Тому що це суперечить законодавству. Але керівнику, на жаль, доведеться приймати складні рішення. І в той же час пенсіонерам теж доведеться думати над тим, що в подальшому буде», - каже голова районної організації профспілки працівників освіти Кальміуського району Жанна Бельченко.

За рекомендаціями ж міністерства освіти, керівники навчальних закладів мають завчасно попередити педагогів про зміни. І до 1 липня вчителям потрібно написати заяву на звільнення та водночас укласти нові трудові угоди - наголошують у профільному департаменті.

«Працівники, вони не звільнюються. Просто їм пропонується укласти договір на 1 рік. І такий договір буде вже по закінченню цього року, якщо то потрібно буде продовжуватися далі. Тобто, вважати, що працівника звільняють - не можна. Тому що це передбачено законом», - каже директорка департаменту освіти і науки Донецької облдержадміністрації Тетяна Сідашева.

За рекомендаціями МОНу, працівників, які відмовляться переукладати договір, мають звільнити.

«Якщо працівники не згодні переходити на умови строкові трудові договори, вони мають бути звільнені відповідно до пункту 9, 39 статті КЗОТу, стосовно того що, як такі, що не приймають змін трудових відносин», - розповіла головна спеціалістка департаменту освіти Маріуполя Вікторія Остапенко.

Проте юристи наголошують - аби захистити свої права, пенсіонерам треба уважно ознайомитися зі своєю чинною посадовою інструкцією. Бо за законом...

«Є один маленький нюанс. Спеціаліст, який не хоче підписувати такий контракт, маючи на руках безстроковий, природно залишається працювати. І відповідно з КЗпП України він може бути звільненим тільки за певною статтею. За профнепридатність або не виконання тих вимог, які у нього є в посадовій інструкції», - зазначив юрист Олександр Магдаліц

Нині в Донецькій області майже 20 відсотків учителів пенсійного віку.