20:10, 01.05.2020

Впоратися з економічними наслідками карантину Україні може допомогти агропродукція

Про це заявив лідер "Народного фронту" Арсеній Яценюк під час онлайн-дискусії Київського безпекового форуму "Глобальний шторм: як врятувати економіку України і відкрити нові можливості".

поділитись:
Впоратися з економічними наслідками карантину Україні може допомогти агропродукція - фото 1
«Ще немає повних наслідків вірусу, а вже сьогодні невиконання державного бюджету – 52 мільярди гривень, мінус 15%. Дефіцит бюджету безпрецедентний. Кажуть, що він буде 300 мільярдів», – наголосив Яценюк.

Арсеній Яценюк підкреслив, що українська економіка надзвичайно залежна від світової. Зокрема, через експорт сталі, металу, руди та аграрної продукції: "Абсолютно зрозуміло, що першими під удар зараз потраплять саме українські металурги. Падіння глобального споживання означає падіння обсягів продажу, а це – падіння валютної виручки в країні, падіння доходів державного, що означає падіння соціальних стандартів в Україні".

«В 2020 році нас може витягнути аграрна продукція. І тут буде залежати від світових цін на ринку та від врожаю», – наголосив він.

Крім того, зазначив лідер "Народного фронту", теоретично може допомогти ІТ, проте це недостатні обсяги, щоб витягнути українську економіку. В умовах світової стагнації, наголосив він, завмерла і сфера послуг: транспорт, туризм, сфера обслуговування.

Падіння цін на енергоносії у світі, з одного боку добре, зазначив він, – це зменшення витрат на транспортування, зменшення витрат для армії на придбання пального та для домогосподарств: "В той же час це падіння доходів державного бюджету, тому що рента менша, зменшення ВВП, тому що не буде капітальних вкладень, та зменшення в цілому податкової бази".

Яценюк вважає, що у 2020 році "в найкращому випадку зарплати, пенсії, соціальна допомога будуть заморожені".

«В гіршому – прогнозую при цих доходах державного бюджету, що вже в 3-4 кварталі будуть проблеми з ліквідністю, як платити зарплати і пенсії», – сказав він, додавши, що передбачає і падіння середньої заробітної платні в реальному секторі економіки.


Варто очікувати і значного рівня безробіття. Як через стагнацію української економіки, так і через втрату можливості працювати за кордоном українцям, які раніше приносили в країну 12 мільярдів доларів, а за оцінками Світового банку – до 16 мільярдів доларів зиску", – додав він.

Яценюк підкреслив, що в зв’язку з падінням цін на енергетику, повинна впасти вартість так званого комунального навантаження, "але тільки в тому випадку, якщо втримають курс".

«Щоб втримати курс, – без програми з Міжнародним валютним фондом нічого не буде. А щоб була програма з МВФ, необхідно ухвалити банківський закон та зберігати незалежність українських антикорупційних органів, які ми створили ще при нашому уряді», – підкреслив він.

Окрім того, за словами Яценюка, для громадян ще й ускладниться доступ до кредитів, для банків буде проблема зі збільшенням кількості так званих поганих кредитів: "Так само в реальному секторі економіки буде падіння як промислової оренди, так і непромислової нерухомості".

«Із цим ми реально стикнемося у 2020 році. І цьому треба давати відповідь невідкладно», - наголосив Арсеній Яценюк.