18:50, 09.01.2020

З січня за газ українці отримають дві платіжки - замість однієї

Від січня українці отримуватимуть по два рахунки за газ. Один - власне за спожите блакитне паливо. Інший - за послуги з його доставки. Оплачувати транспортування доведеться рівними частинами щомісяця. Навіть тоді, коли не користуєтеся газом.

поділитись:
З січня за газ українці отримають дві платіжки - замість однієї - фото 1

Як зміняться суми, на прикладі власної родини рахувала наша колега Наталя Заморська.

"За минулий місяць моя родина спалила 72 куби газу. Це ще не було морозів. А вийшло на 500 гривень" – розповідає житель Київської області Ігор Заморський.

У ці 500 гривень уже закладено плату за транспортування та розподіл газу - по 86 копійок за кожен куб. Але від цього місяця її нараховуватимуть по-новому. Одну платіжку - за сам газ, іншу - за послуги з його доставки, бо їх відокремили.

Суму плати за транспортування газу для кожної родини визначатимуть індивідуально. Платити треба буде не за кожен спожитий куб щомісяця, як раніше, а - рівними частинами - за обсяг, використаний упродовж минулого "газового року". Тобто від початку жовтня до кінця вересня.

Кількість кубів, спожитих за рік, множитимуть на тариф на доставку. І ділитимуть на 12 платежів, які потрібно буде відраховувати щомісяця. Для споживачів із плитою та колонкою, які використовують до 15 кубів, - платіж не перевищуватиме 16 гривень.

Власники квартир із плитою та колонкою, які спалюють дещо більше, сплачуватимуть у середньому по 22. Хто має невеликі оселі площею до ста квадратів із газовим опаленням, відраховуватимуть десь по 115 гривень щомісяця. А господарі більших помешкань із котлами віддаватимуть близько півтори сотні.

Заплатити за доставку газу можна буде одним платежем за квартал, півроку або й рік. І так зекономити на щомісячній комісії. Сам тариф на доставку газу від нового року переглянули. Він залежить від протяжності газових мереж та кількості абонентів, підключених них. Для більшості областей плату підвищили, а для деяких, як-от для Київщини, де мешкаю я, - знизили. Якщо раніше моя родина сплачувала по 86 копійок за куб, то тепер буде дещо менше - по 78 копійок. І від липня - тариф перерахують ще раз.

"В Николаеве количество абонентов меньше, труба длиннее, и соответственно затраты на ее обслуживание больше. В Киеве или в Днепре, или Запорожье, когда вроде бы на туже протяженность, но у вас стоят там десятиэтажные-пятнадцатиэтажные свечки и потребителей много, естественно, себестоимость падает" – каже експерт із питань енергетики Валентин Землянський.

Тож найбільші суми в платіжках за доставку будуть у Миколаєві, Чернівцях та Івано-Франківську. А найменші - отримають жителі Харкова, Кривого Рогу і Дніпра.

"Люди, які використовують газ для приготування їжі, для газових колонок вони використовують, грубо кажучи від 50 кубів до десь 300-400 кубів на рік, то для них додатковий платіж буде становити максимум до 200 гривень на рік" – зазначає експерт інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

За доставку треба буде платити, навіть якщо ви не користуєтесь газом в окремі періоди.

"Газові мережі влаштовані таким чином, що незалежно від того, чи споживач споживає газ, чи його не споживає, чи в якій кількості його споживає, його підключення до газових мереж впливає на цю всю систему і в будь-якому випадку певна частина газу втрачається" – каже експерт із питань енергетики Олесандр Трохимець.

Якщо газом не користуєтесь взагалі та не плануєте в майбутньому, варто замислитись про від’єднання від мереж із пломбуванням.