12:15, 12.08.2020

15 років Фонду Ріната Ахметова: порятунок мирних жителів Донбасу

Навесні 2014 року, коли на Донбасі спалахнув збройний конфлікт, в Україні ніхто не був готовий розв’язувати гуманітарні питання мирного населення. Фонд Ріната Ахметова став першою організацією, яка зайнялася евакуацією мирних жителів із зони бойових дій.

поділитись:
15 років Фонду Ріната Ахметова: порятунок мирних жителів Донбасу - фото 1

Насамперед вивозили тих, кому не було звідки чекати допомоги: жінок, людей похилого віку, дітей, вихованців державних соціальних установ, інтернатів і дитячих будинків.

23 травня 2014 року автобуси Фонду Ріната Ахметова почали евакуювати мирних жителів зі Слов’янська, Краматорська, Миколаївки, Горлівки, Донецька та безлічі інших міст і селищ Донбасу. Але почалося все саме зі Слов’янська – міста з населенням понад 100 тисяч жителів. Певна частина з них виїхала на безпечну територію відразу. Але більшість залишилася, просто не встигла зібратися. Цілі сім’ї рятувалися від снарядів, ночуючи в підвалах.

15 років Фонду Ріната Ахметова: порятунок мирних жителів Донбасу - фото 24032

 

Наш район сильно обстріляли 26 травня. Загинуло багато мирних людей, снаряди влучали в житлові будинки та в Науково-дослідну лабораторію, яка знаходиться прямо біля мого будинку. Ми почали шукати, куди можна поїхати, хто взагалі допомагає Слов’янську. Я так і написала запит в інтернеті – і відразу ж знайшла Фонд Ріната Ахметова. Я зателефонувала на гарячу лінію прямо під час бомбардування! Там відразу відгукнулися, запропонували поїхати до Святогірська, де вже готові були прийняти людей, – згадує Інна Ісмаїлова, мешканка Слов’янська.

Жінка разом із чоловіком, сестрою та двома сусідками, які попросили допомогти в евакуації, вирушили до Святогірська. Залишати Слов’янськ довелося буквально під кулями.

Дорога була дуже небезпечна. Снаряди летіли слідом за нами, коли ми виїжджали з міста. Але ще страшніше було залишатися. Ти не знаєш, куди наступної миті влучить снаряд. Це зараз люди знають, що треба спускатися в підвал, коли туди йти. А раніше нічого цього не знали й щохвилини могли потрапити під обстріл, – каже Інна.

Оговтавшись після стресу, жінка почала допомагати евакуювати інших людей.

Через Фонд Ріната Ахметова вивезли пів міста. Я давала номери телефонів, вмовляла людей виїхати. Я не знаю, хто ще так допомагає, як Фонд Ахметова. Я таких не бачила, які б стільки допомогли, – сказала Інна Ісмаїлова.
15 років Фонду Ріната Ахметова: порятунок мирних жителів Донбасу - фото 24029

 

Тетяна Фесь із Шахтарська звернулася до Гуманітарного Штабу Ріната Ахметова з проханням про евакуацію, коли відкладати вже не можна було. Її сина Івана київські медики чекали на термінову операцію.

Ми не тільки спостерігали, що й куди літало, а й самі постраждали. У нашому будинку винесло вікна, а поруч із будинком старшого сина розірвався снаряд. Дуже багато серйозних пошкоджень. Але головне – ледь не постраждав наш онук Діма. Він був у хаті в цей момент і вдало сховався. У селі не було ні газу, ні води, ні зв’язку. І що найстрашніше – ніхто не знав, коли це все закінчиться. Ми виявилися відрізаними від цивілізації. Через постійні обстріли міжміські автобуси не ходили, а нам через кілька днів потрібно було бути в київській лікарні. Але на ту операцію ми встигли точно в строк. Це сталося тільки завдяки Гуманітарному Штабу Ріната Ахметова, – розповіла Тетяна.
15 років Фонду Ріната Ахметова: порятунок мирних жителів Донбасу - фото 24027

 

Часто працівникам Фонду випадало розв’язувати дуже складні завдання: евакуювати лежачих хворих, сім’ї з маленькими дітьми, вивозити інтернати, дитячі будинки та соціальні притулки.

Основні напрямки, куди евакуювали людей – Безіменне, Мелекіне, Піонерське, Урзуф, Святогірськ, Сєдове, Сопине, Щурове, Юр’ївка, Ялта (Донецька область), Запоріжжя, Бердянськ (Запорізька область), Рибаківка (Миколаївська область), Сергіївка (Одеська область), Харків, Гавриші, Глушківка, Богодухове, Дачне (Харківська область), Генічеськ, Стрілецьке, Щасливцеве (Херсонська область).

15 років Фонду Ріната Ахметова: порятунок мирних жителів Донбасу - фото 24031

 

Фонд, а потім і Гуманітарний Штаб Ріната Ахметова евакуювали із зони активних бойових дій 39 462 особи, з них 14 784 – діти. 6939 осіб було тимчасово розселено на 29 базах відпочинку в Одеській, Херсонській та Миколаївській областях.

15 років Фонду Ріната Ахметова: порятунок мирних жителів Донбасу - фото 24028
15 років Фонду Ріната Ахметова: порятунок мирних жителів Донбасу - фото 24030