12:50, 09.05.2021

Дитячий садок, арт-простір і згодом - засмічені руїни

У будівлі на вулиці Перша Слободка, 7 й досі бавляться діти. І хоча за територією доглядають, чи перестала вона бути зоною ризику? І які плани на неї в міста?

поділитись:
Дитячий садок, арт-простір і згодом - засмічені руїни - фото 1

 

Одразу впадає в око контраст між занедбаною будівлею та охайним дитячим майданчиком, альтанками та футбольним полем. Територія огороджена парканом, проте доступ до споруди - відкритий.

Колись цим коридором бігали діти. Потім вже у руїнах будівлі збиралися екстремали та місцеві любителі пиятики. У 2016 році тут проводили концерти. А зараз усередині - знову бур'ян та сміття.

За даними інтернет-проєкту "Домофото. Архітектурна фотобаза", дитсадок на цьому місці побудували у 30-х роках минулого сторіччя. За типовим проєктом, у стилі конструктивізму та функціоналізму.

За спогадами місцевих, заклад був на балансі рибоконсервного комбінату і припинив роботу разом із ним у 90-ті. Тоді ж у нього з'явився приватний власник. Проте будівля - почала руйнуватися. Так, у 2009 в неї вже не було ані даху, ані підлоги.

Попри аварійний стан, у 2016 група маріупольських та київських активістів вирішила зробити тут арт-простір.

Спершу на грантові кошти київська організація "Урбан куратори" створила проєкт "Маріупольські гравці".

До реалізації задуму долучили підприємців, студентів-волонтерів, громадські та релігійні організації, міську раду та металургів.

Територію всередині та довкола будівлі - розчистили. Надворі побудували сцену та з липня 2016 почали щоп'ятниці влаштовувати концерти. І - на Слободці зазвучали і джаз, і рок, і навіть електронна та класична музика.

У межах проєкту "Music Friday Слободка" концерти проводили до осені. Потім, за словами організаторів, стали заважати погодні умови.

Наступного року простір вже потребував оновлення. Проте - і грантові кошти закінчились, і учасники ініціативної групи пішли до інших проєктів. Будівля знову стала занепадати. Але частина інфраструктури - залишилася. За словами місцевих, територію почала доглядати релігійна організація. Майданчик навіть обнесли парканом, хоча об'єкт перебував у приватній власності.

Нині вхід сюди - вільний. Пан Андрій розповідає, тут граються діти з усієї Слободки. Він й сам гуляє тут із донькою. Стверджує, такі зміни пішли на користь.

І справді - на майданчику багато дітей і вранці, і пообіді. Щоправда, вони полюбляють пограти у хованки та квач і в аварійній будівлі. А деякі - навіть псують огорожу. Усередині ж - можна натрапити на обвалену цеглу, пляшки, шприци та мертвих тварин.

Сама ж будівля за даними Держгеокадастру - знову повернулася до комунальної власності.

Аби визнати об'єкт непридатним до експлуатації, у міськраді замовили його експертну оцінку. Подальші плани - демонтаж будівлі. А що саме тут з'явиться - покаже час.