16:35, 17.08.2020

Повна диджиталізація! Як проходить проєкт «Рінат Ахметов – Дітям. Мирне літо»

Лера Стрельцова в шестирічному віці пережила страшний стрес – була свідком запеклих боїв у Краматорську. Зараз їй 13, але вона все ще пам’ятає гуркіт автоматних черг, гучні вибухи гранат і людей, які безладно біжать вулицями.

поділитись:
Повна диджиталізація! Як проходить проєкт «Рінат Ахметов – Дітям. Мирне літо» - фото 1

Пам’ятає паніку мами, її сльози й обійми, у яких найрідніша людина хотіла сховати дитину від жаху, що відбувається навколо.

– Я боялася, що всі ці випробування позначаться на доньці. На щастя, подолати страхи, які в Лери з’явилися, допомогло малювання. Вона виливала на папір свої емоції, – розповідає Юлія Стрельцова, мама дитини.

Унікальний проєкт «Рінат Ахметов – Дітям. Мирне літо» Фонду Ріната Ахметова почав реалізовуватися шість років тому. Спеціально для нього була розроблена особлива система психологічної реабілітації, завдяки якій діти, що живуть уздовж лінії зіткнення на Донбасі, вчаться долати стрес і його наслідки. З 2015 року учасниками проєкту стали приблизно 4500 школярів.

– Розуміння, що такий проєкт потрібен, з’явилося в перший рік збройного конфлікту. Коли наближалося літо 2015 року, стало зрозуміло, що проблема постраждалих дітей ширша, ніж про неї говорять. У дітей поранення, страх, стрес, бомбардування, плач, смерті, знову бомбардування. Навіть дорослим це нестерпно, що ж про дитячу психіку говорити. У дітей-переселенців також є психологічні травми: на страх нашарувалася проблема адаптації на новому місці, – каже Оксана Іщук, менеджер проєктів та програм Фонду.

 

Повна диджиталізація! Як проходить проєкт «Рінат Ахметов – Дітям. Мирне літо» - фото 24487

 

2019 року Лера Стрельцова стала учасницею проєкту «Рінат Ахметов – Дітям. Мирне літо» й дізналася про інші дієві методи боротьби зі стресовими станами. Із санаторію «Перлина Донеччини» Лера повернулася відпочилою та щасливою. Мріяла знову поїхати до табору 2020 року, але у світі почалася пандемія коронавірусу – і будь-які масові заходи, а тим більше дитячі табори потрапили під заборону.

Дочка дуже засмутилася. А потім нас запросили взяти участь у новому форматі «Мирного літа» онлайн. Не знали, що на нас чекає, але вже першого ж дня стало зрозуміло, що проєкт приголомшливий, – говорить Юлія Стрельцова.


У 2020 році проєкт «Рінат Ахметов – Дітям. Мирне літо» дійсно сильно змінився. У зв’язку з карантинними заходами безпеки через епідемію коронавірусу проєкт проходить в онлайн-форматі на платформі Zoom і в месенджері Telegram. Але місія залишилася незмінною – допомога дітям Донбасу, які дістали душевні травми.

Повна диджиталізація! Як проходить проєкт «Рінат Ахметов – Дітям. Мирне літо» - фото 24486

 

Цього року приблизно 80 учасників усе так само спілкуються з психологами і слухають лекції з мінної небезпеки. Але головна активність – «Кіно Літо». Так називається унікальний проєкт, у рамках якого хлопчики та дівчатка вчаться знімати кіно та відеоролики.

Повна диджиталізація! Як проходить проєкт «Рінат Ахметов – Дітям. Мирне літо» - фото 24488

 

Стандартний день учасники проєкту «Рінат Ахметов – Дітям. Мирне літо» цьогоріч має такий вигляд. Спочатку підйом і спільна зарядка в онлайн-режимі. Тут дітям допомагає «Диджитал-фізра» – освітній серіал, знятий Фондом Ріната Ахметова спільно з ФК «Шахтар» і Міністерством цифрової трансформації України. Потім спілкування з психологами – індивідуальне та групове. А потім лекції «Кіно Літо», під час яких дітям розповідають про історію кіно та відеоблогерства, дають заняття монтажу й акторської майстерності, навчають основ просування своїх роликів у соцмережах.

Навчання дітей мистецтву кіно та знімання відео – моя постійна професійна діяльність. У березні мені теж довелося перейти на онлайн-режим, тому дистанційний формат роботи з дітьми мені вже знайомий. Але я отримую й новий досвід під час проєкту «Рінат Ахметов – Дітям. Мирне літо» – досвід навчання зовсім маленьких діточок 7–9 років, з якими раніше працювати не випадало. Зробила відкриття. Виявляється, сучасні діти вже в цьому віці здатні сприймати досить непросту інформацію про те, як записувати звук або, наприклад, що таке «крупність» («побільшеність»). Загалом чудова враження від проєкту. Гарна організація, приголомшливі діти! – каже ведуча інтенсиву «Кіно Літо» Катерина Усменцева.

 

Повна диджиталізація! Як проходить проєкт «Рінат Ахметов – Дітям. Мирне літо» - фото 24484

 

Мама учасниці проєкту Лери Стрельцової теж говорить про нього в захоплених тонах:

– Чудова альтернатива під час карантину! Діти й так зараз весь час проводять у ґаджетах, а тут виявилося, що вони можуть бути корисними. Замість споживання інформаційного сміття отримують корисні знання та навички. Я побачила, як дочка завдяки проєкту втягнулася у виробництво відео. Дякую Фонду за такий захопливий досвід, – сказала Юлія Стрельцова.

Лера підтверджує слова мами:

– Я вже думаю, як використовувати всю цю інформацію. Напевно, стану відеоблогером.

Рінат Ахметов – єдиний в Україні системно та масштабно надає допомогу дітям Донбасу. Серед проєктів цього напряму – реабілітація поранених дітей, допомога в їх лікуванні та протезуванні, розвивальні проєкти для дітей, позбавлених батьківського піклування.