13:50, 15.06.2021

Проєкт «Запитай у лікаря»: як позбутися порушень роботи нервової системи при COVID-19

Експерти проєкту «Запитай у лікаря» продовжують розповідати про подолання наслідків коронавірусу, профілактику та лікування хвороби.

поділитись:
Проєкт «Запитай у лікаря»: як позбутися порушень роботи нервової системи при COVID-19 - фото 1

30-тим гостем прямої трансляції став психотерапевт, науковий керівник Інституту когнітивного моделювання Спартак Суббота. Він розповідав про основні розлади психіки та емоційну нестабільність, які виникають через COVID-19.

– За останні півтора року рівень тривожності в суспільстві зріс. Це депресивні епізоди, такі тривожні розлади, як іпохондрія (страх померти, захворіти) та генералізований стрес (коли людина боїться всього й не може описати, чого конкретно). Люди скаржаться на вигорання, нездатність працювати, – сказав Суббота.

Психотерапевт порекомендував шукати допомоги у фахівців ще в той період часу, коли людина хворіє на COVID-19, але вже не перебуває у реанімації та здатна отримувати консультації онлайн. Це допоможе легше перенести хворобу й не мати негативних наслідків для психіки у майбутньому.

– Існують онлайн-платформи, які надають допомогу, пов'язану з соціалізацією та ліквідацією негативних станів, і дають хороші рекомендації. Є дві форми звернення: скарга, яка звучить: «Мені не подобається, що...», «Мене турбує, що...», і запит: «Я хочу, щоб...». Якщо ви не знаєте, що розповісти по телефону спеціалісту-психологу, можете озвучити таку скаргу або запит і отримати відповідь, – пояснив експерт.

 

Проєкт «Запитай у лікаря»: як позбутися порушень роботи нервової системи при COVID-19 - фото 41532

 

Спартак Субота розповів, що випробуванням для багатьох людей є важкий досвід, який вони отримали, перебуваючи в лікарні в оточенні людей, які погано себе почували або навіть помирали. І що такий досвід може мати негативні наслідки у майбутньому.

– У таких пацієнтів є важкі, часто нав'язливі спогади. Їм стає погано, як тільки згадують побачене або умови утримання в медустанові, якщо там їм не подобалося, можуть навіть снитися жахи. У такому випадку варто звертатися за допомогою до психотерапевта. Подібно потребують підтримки фахівців люди, які пережили біль втрати близьких людей через хворобу.

Глядачі поцікавилися, як пережити стан, коли після коронавірусу ще впродовж кількох місяців не повертається нюх або смак. Спартак Суббота відповів так:

- Це важко, тому що смачна їжа та приємні запахи – це дуже сильні ресурси людини. Щоб впоратися з такою тимчасовою ситуацією, змістіть увагу зі смакових характеристик на тактильні. Наприклад, ходіть на масаж, на фітнес, співайте, вчить вірші, вчіться ділитися власними переживаннями й отримуйте від цього задоволення.

Глядачами проєкту «Запитай у лікаря» уже стали понад 10 млн людей. Це онлайн-майданчик, де консультації та рекомендації надають провідні фахівці країни, яким можна довіряти. Подивитися трансляції «Запитай у лікаря» можна на сторінці Фонду Ріната Ахметова в Facebook, а також в YouTube.

Раніше на запитання про коронавірус відповідали такі знані фахівці, як кардіологиня, членкиня-кореспондентка НАМН України, членкиня Європейського товариства кардіологів Катерина Амосова; відомий педіатр країни Євген Комаровський; учений-біохімік Сергій Комісаренко; імунолог Центру громадського здоров'я МОЗ Олександр Заїка; психіатр, доктор медичних наук, професор Олег Чабан; президент Асоціації анестезіологів України Сергій Дубров та інші.

Усі, хто вдячний лікарям за збереження життя та здоров'я в період пандемії, можуть узяти участь у національній кампанії Фонду Ріната Ахметова #ДякуємоМедикам. Перейдіть за посиланням та розкажіть про «людей у білих халатах», які врятували від коронавірусу вас або ваших близьких!