13:05, 06 січня

Сьогодні - різдвяний святвечір. Традиції дня

6 січня, день напередодні православного Різдва Христового, дата особлива в календарі. З нею у християн пов'язано багато традицій і прикмет.

поділитись:
Сьогодні - різдвяний святвечір. Традиції дня - фото 1

Назва - "святвечір" - походить від назви страви з вареної пшениці або рису з медом, яке в цей день для багатьох православних віруючих стає єдиною невигадливій їжею. Тому як Різдвяний святвечір - останній, найсуворіший день Різдвяного посту. Напередодні Різдва наводили порядок в домі і готували святковий стіл.

Головною стравою цього вечірнього застілля вважається кутя. У народі існувала традиція: у Святвечір до першої зірки не можна їсти. Згідно Євангеліє в цей момент Віфлеємі народився Немовля Ісус, на Сході запалилася нова зірка. Коли стемніє, прийнято сідати за стіл, на який за традицією ставлять 12 пісних страв за кількістю апостолів: кутя, борщ з грибами, вареники з капустою або картоплею, вуха, голубці, маринований оселедець, мариновані гриби, заливна риба, тушкована капуста, квасоля, компот і пісні солодощі: пиріжки, пончики, коржики. На столі обов'язково була свічка, як символ Віфлеємської зірки.

Після святкової вечері починалися масові гуляння і колядки. Поганою прикметою вважалося не пустити учасників колядок в свій будинок.

Напередодні Різдва робили особливий оберіг - брали нове лляне рушник і заговорювали його для зцілення від різних хвороб. Якщо в родині хтось хворів, то цим рушником його обтирали і вважалося, що людина обов'язково одужає.

У ніч на Різдво також ворожили на врожай і судженого. Святочні ворожіння були не тільки способом розважитися, але і передбачити долю.

Сьогодні - різдвяний святвечір. Традиції дня - фото 33324

 

У Святвечір забороняється сваритися. Згідно прикметам, тоді весь рік пройде в конфліктах і розбіжності. Не можна полювати і рибалити, годувати курей і копали землю, шити і займатися рукоділлям. Це на жаль. Також в цей день не можна виносити сміття.

Щоб відігнати хвороби, в цей день парилися в лазні. А якщо в цей день народжується дитина, є прикмета, що він буде багатий і щасливий. Кажуть, що в різдвяну ніч треба обов'язково надіти щось новеньке або хоча б один предмет білого кольору.