21:30, 12.05.2020

Власники сонячних панелей не знають, чи відшкодують гроші, що витратили на модернізацію

Люди для своїх домівок хочуть екологічно чистої енергії та економії грошей. Тому – встановлювали зелені міністанції. Планували окупити за декілька років, та держава змінила правила.

поділитись:
Власники сонячних панелей не знають, чи відшкодують гроші, що витратили на модернізацію - фото 1

Тепер люди навіть рахувати бояться, коли повернуть свої гроші. Радіють лиш тому, що за комірне вже платять менше.
У квартирах було холодно, а у платіжках щомісяця писали величезні суми. Більше тепла за менші гроші жителі одного зі столичних будинків отримали 2 роки тому. Утеплили фасад. Дві третини (70%) грошей дала міська адміністрація. Ще третину зібрали мешканці будинку самі.

«Ми знизила споживання тепла в 4 рази вартість опалення у нас дозволяє хвалитися, це близько 8 гривень за метр», - розповідає голова асоціації ОСББ Валерій Нікітченко.

Як іще заощадити, мешканці будинку вигадали згодом. Сонячні панелі і вітряки на даху - це частина великого проєкту. Енергія для освітлення в коридорах і для ліфтів - власного виробництва. Тепер люди платять іще менше комірного. До осені в будинку працюватиме ще й індивідуальне опалення і буде своя гаряча вода.

«Ми розрахунково повинні вийти на 4 гривні за метр опалення, а якби був нічний тариф, то було б ще менше», - каже Валерій Нікітченко.

Нічного тарифу на світло для мешканців будинку немає, бо Уряд скасував його для ОСББ майже півтора року тому. Від плану - вночі вмикати опалення, гріти воду і збирати її в резервуарах - довелось відмовитись. Систему індивідуального опалення багатоповерхівки взагалі змінили поспіхом.

«Додали в проект теплові насоси, які замінили в більшій мірі електроопалення».

Передбачити такі зміни ні мешканці будинку, ні міські чиновники не могли. Перероблювати проєкти навздогін новим законам і постановам доводиться постійно.

«Зміни законодавства, які у нас відбуваються майже кожні півроку, не сприяють ні створенню ОСББ, ні роботи ОСББ. Дисбаланс у нас кожен рік. Коригування проекту це знову ж таки це додаткові гроші», - каже начальник управління розвитку Департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА Віра Радченко.

Зелені міні-станції в житлових будинках – це менше, ніж 5% усієї альтернативної енергетики нашої країни. Решта - це більші чи менші промислові станції. Правила і закони держава змінює не лише для ОСББ. 9 місяців чиновники говорять, що уріжуть "зелений тариф" для великих підприємств. Тих, що працюють від енергії сонця, вітру і біопалива. І в таких умовах, навряд чи, зможе розвиватись галузь надалі.

«Відсутність будь-якої прогнозованості в політиці державній. Люди намагаються зекономити на своїх платежах, але як тільки вони побудували одну систему для економії, держава міняє її правила, і вони повинні будувати нову систему», – каже експерт з питань енергетики Андріан Прокіп.

Інвестиції у індивідуальне опалення цього будинку мали окупитися людям за три роки. Після скасування тарифу ОСББ чекатиме зиску довше. Якщо зміниться зелений тариф для підприємств, вони теж довше чекатимуть бодай якогось прибутку. Як залишитись у виграші і станціям, і державі, ще мають домовитись інвестори і чиновники. Рахуватимуть, на які поступки може піти бізнес для України.