18:39, 30 жовтня

З боргами і без світла може залишитись Україна

Держава дала слово виробникам екологічно-чистих кіловатів - знизить тариф, але платитиме справно. Енергокомпанії пішли на компроміс та грошей так і не бачать.

поділитись:
З боргами і без світла може залишитись Україна - фото 1

Чому через це навіть державні банки, в яких ми отримуємо пенсії, соціальну допомогу можуть залишитись без грошей?

Величезне поле сонячних панелей. Зелену станцію на Київщині, у селищі Велика Димерка побудувала компанія Сергія. Є ще 9 таких по всій країні. Окрім світла для нас із Вами, людям, що мешкають поряд, енергетики життя роблять комфортнішим.

«Ми уважно слухаємо побажання самої громади, десь, наприклад, останні рази ми купували екскаватори, трактори. Наш останній проєкт ми робили освітлення в місті, мостовий перехід освітлювали», - розповідає керівний партнер "UDP Renewables" Сергій Євтушенко.

І так працює кожна зелена станція в країні. На соціальні проєкти грошей вони давати не повинні - намагаються бути добрими сусідами громадам. Хоча від держави місяцями грошей за свої кіловати отримують обмаль – заявляють на онлайн-дискусії Енергетичного Клубу.

«Ми бачимо негативну тенденцію. За серпень виробникам зеленої енергії Гарантований покупець сплатив 100% – це дійсно так. За вересень вже трохи більше 60 %. За 20 днів жовтня – 7,5%», - зазначає керівниця практики енергетики "Hillmont Partners" Тетяна Миленька.

Загальний борг - понад 22 мільярди гривень. 40% країна має віддати виробникам до кінця року. Шукати гроші вже почали депутати. Розробили законопроєкт. Хочуть, щоб міністерство фінансів надрукувало цінні папери. Так звані облігації внутрішньої державної позики. Їх куплять банки. А держава отримає гроші. Ними ж і розрахується із власниками зелених станцій.Виграють – усі – кажуть експерти. Приватні інвестори і навіть державні банки.

«Коли затримують оплату виробникам з ВДЕ, вони вимушені робити реструктуризацію по оплаті кредитних коштів державним банкам. Як тільки кошти повернуться ті, які їм заборгували, вони одразу їх повернуть в державні банки», - каже голова української Асоціації відновлюваної енергетики Олександр Козакевич.

Якщо держава за боргами вчасно не сплатить – ризикує втратити ще більше – кажуть експерти.

«Якщо держава не забезпечує виконання законів в одній сфері, то вона може не забезпечити це в інший сфері. І це буде надзвичайно негативно для інвесторів, загалом для України. Вони фінансують основні наші галузі аграрні, промисловість», - зазначає керівний партнер юридичної фірми "Integrites" Олексій Фелів.

І йдеться не лише про потенційні гроші, які Україна могла б отримати від інвесторів. А й цілком реальні, свої, яких може позбутися через численні суди.

«І є привід очікувати виграш в цьому суді, оскільки згідно чинного законодавства, згідно внесених змін до законодавства виробники в будь-якому разі мають отримувати 100 % виплат вони мають багато шансів на виграш», - впевнена директорка Європейсько-Українського енергетичного агентства Олександра Гуменюк.

Законопроєкт про розміщення облігацій парламентський комітет з питань бюджету має розглянути наступного тижня – прогнозують депутати.

Сподіваються, тоді ж документ і проголосують.