12:14, 16 травня

«Запитай у лікаря»: як переносять COVID-19 діти та підлітки

Фонд Ріната Ахметова продовжує розповідати про профілактику та лікування коронавірусу.

поділитись:
«Запитай у лікаря»: як переносять COVID-19 діти та підлітки - фото 1

 

Під час прямих ефірів експерти проєкту «Запитай у лікаря», провідні медичні фахівці країни відповідають на актуальні запитання про вакцинацію, нові штами вірусу й попередження його негативних наслідків для здоров'я. Про COVID-19 у неповнолітніх говорив гість «Запитай у лікаря» завідувач кафедри дитячих інфекційних захворювань НМУ ім. О.О. Богомольця, доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України Сергій Крамарьов.

На початку пандемії важких дітей було дуже мало, додаткового кисню потребували одиниці. Але у березні й квітні цього року різко зросла їх кількість у стаціонарі та стало набагато більше важких випадків, кожен третій потребує додаткового кисню, – розповів лікар.

Він порекомендував батькам не возити зараз на море малюків до 3 років, поки у них ще не зміцніла імунна система. А також закликав бути уважними до здоров'я дітей незалежно від віку, аби уникнути негативних наслідків хвороби.

Вірус змінюється, вже відомі близько 40-ка його різних мутацій. Зараження відбувається швидше, люди молодого віку стали до нього більш чутливі. Якщо в США на початку пандемії діти складали 1-2%, то сьогодні – 20%. В Україні в більшої частини дітей хвороба протікає безсимптомно, але є такі, у кого, як і у дорослих, підвищується температура, є кашель, виникає млявість і сонливість. Захворювання абсолютно непередбачуване: навіть у одній родині бачив близнюків – один хворіє важко, а інший легко, – зазначив фахівець.

За словами Сергія Крамарьова, негативні для здоров'я наслідки перенесеного коронавірусу можуть проявлятися протягом 3 місяців, а іноді й довше. І ще він додав, що зараз у всьому світі вивчають такі прояви постковідного синдрому у дітей, як порушення роботи серця, нервової системи, обмінних процесів.

Іноді людину можуть виписати з лікарні, вона одужала, а через 1-2 місяці знову з'являються симптоми. Найчастіше це трапляється у пацієнтів шкільного віку: вони гірше запам'ятовують, не можуть раціонально мислити, втрачають навички роботи з комп'ютером. Учителям не можна перевантажувати таких дітей ні фізично, ні емоційно, ні розумово, – розповів експерт.

На запитання про те, коли в Україні почнуть вакцинувати дітей, лікар відповів, що це станеться не раніше 2022 року. Зараз у США, Канаді та інших країнах світу проводять випробування вакцин як для дуже маленьких дітей, так і для школярів.

Усі вакцинації дітей поки що проходять у рамках клінічних досліджень. Компанія Pfizer експериментально прищеплює з 6- місячного віку до 12 років. Але поки у світі неоднозначна позиція стосовно вакцинації неповнолітніх, – пояснив лікар.

Професор Сергій Крамарьов – 26 експерт проєкту «Запитай у лікаря». Ролики на діджитал-майданчиках Фонду вже подивилися майже 7,5 млн людей. Серед гостей трансляцій були такі фахівці, як кардіохірург, директор Інституту серця, професор Борис Тодуров; відомий педіатр країни Євген Комаровський; імунолог Центру громадського здоров'я МОЗ Олександр Заїка; психіатр, доктор медичних наук, професор Олег Чабан; президент Асоціації анестезіологів України Сергій Дубров та інші. Переглянути записи зустрічей із ними можна на сторінках Фонду Ріната Ахметова у Фейсбук та YouTube.