18:45, 08.01.2020

20 тон українських батарейок уже цієї зими вирушать на переробку за кордон

Це - безпрецедентна подія. Адже раніше в Україні жодна організація не гарантувала реальної переробки. Хто підтримав ініціативу та чим загрожує викинута на смітник батарейка?

поділитись:
20 тон українських батарейок уже цієї зими вирушать на переробку за кордон - фото 1

Іграшки, телефони та різні побутові прилади. Батарейки є чи не у кожному домі. Однак не всі знають, куди подіти використані.
Одна викинута батарейка здатна забруднити 16 квадратних метрів землі та зробити їх повністю неродючими на 50 років. Ризики є і для людини. Наприклад, у Маріуполі лишити вживані батерейки можна у креативному просторі "Вежа". За минулий рік тут назбирали майже повну коробку.

"Когда он полностью наберётся, тогда уже мы его будем отправлять. Есть такой проект "Батарейки, собирайтесь", вот. Он всеукраинский, находится во многих областях. Но, скорее всего, мы будем отправлять во Львовскую область, потому что именно там базируются эти волонтёры" – розповідає адміністраторка Олександра Малащенко.

Тисячі батарейок діжках вже очікують на переробку. Першу в історії України.

20 тон українських батарейок уже цієї зими вирушать на переробку за кордон - фото 2871

 

"Це буде завод Грініі у Румунії. Ми його обрали у співвідношенні ціна-якість для України" – розповідає голова проєкту “Батарейки, здавайтеся!” Люба Колосовська.

Першу партію мають повезти за кордон уже цієї зими.

"Частина батарейок містять важкі метали: ртуть, кадмій, свинець. Коли вони розносяться грунтовими водами на відстані, то потрапляючи в їжу (а важкі метали можуть всмоктуватися їжею), вони можуть потрапити навіть в організм людини й спричиняти різні хронічні захворювання" – каже Люба Колосовська.

Середня ціна переробки однієї тонни - 400 євро, але разом із логістикою та оформленням сума зростає вдвічі. Підтримати фінансово екоініціативу взялися виробники батарейок та торговельні мережі. Ціни через це обіцяють не підвищувати.

"Очень многих интересует вопрос: поменяется ли стоимость при утилизации батареек. Нет, на конечных потребителей оно никоим образом не повлияет" – акцентує комерційний директор компанії-дистриб'ютора Андрій Збаранський.

До цього в Україні збору батарейок, який гарантує переробку, не було. Тепер "справжній" від "псевдо" можна відрізнити за яскравими контейнерами із зображенням звірят.

20 тон українських батарейок уже цієї зими вирушать на переробку за кордон - фото 2873
20 тон українських батарейок уже цієї зими вирушать на переробку за кордон - фото 2872

 

"Подумали й вирішили створити концепцію з тваринами, які будуть допомагати й додавати якусь емоцію" – розповів дизайнер Олександр Колодько.

Нині на складах зберігають вісімдесят тон батарейок. Утім, першою партією до Румунії відправлять лише 20. А ось львівський завод "Аргентум", який також займався утилізацією, з вересня 2018 року через брак потужностей прийом відпрацьованих батарейок припинив.