Уряд України виступає як платформа для розподілу та освоєння державних фінансів.
Щоб ми розуміли, це багато мільярдів доларів, які повинні потрапити в потрібні кишені. Приклади? Та скільки завгодно!
Головний олігарх України Рінат Ахметов став власником розкішної п'ятиповерхової квартири з 21 кімнатою в елітному новому житловому комплексі Монако, розташованому на першій береговій лінії в районі Маретерра. За цю нерухомість він виклав 550 мільйонів доларів, повідомляє Bloomberg.
Квартира знаходиться у флагманському будинку "Le Renzo". Її площа становить близько 2500 квадратних метрів, не рахуючи балконів і терас з видом на Середземне море. У ній є басейн, джакузі і як мінімум вісім паркувальних місць.
Чи мав би він можливість заробити такі кошти, якби не отримував державні контракти? Очевидно, що ні.
Мер Дніпра Борис Філатов під час війни придбав віллу в Італії за €4,000,000, використавши офшорну компанію QIV Trade LTD. Незважаючи на свою зарплату в $600, він задекларував маєток площею 1500 квадратних метрів. Його дружина володіє квартирою в Дніпрі, площа якої становить 825 квадратів. Загалом у Філатова налічується 20 об'єктів нерухомості, 14 автомобілів та колекція японських мистецьких творів, вартість якої перевищує $1 мільйон.
Чи можна на заробітну плату в $600 стати володарем таких багатств? Зрозуміло, ні.
Таких прикладів сотні. І для того, щоб бюджетні кошти йшли в "правильному" напрямку, тобто, йшли в потрібні руки, є два варіанти:
Перший крок: забезпечити просування своїх представників до уряду.
Другий: організовувати в Кабінеті Міністрів через комісійні з ключовими особами.
Рінат Ахметов володіє реальними важелями впливу, що дозволяють йому призначати своїх людей на ключові позиції в Кабінеті Міністрів. Тим часом, чиновники нижчого рангу просто підкуповують інших, щоб забезпечити реалізацію своїх інтересів. Усі учасники цього процесу, як чиновники, так і корупціонери, залишаються задоволеними своїми ролями.
Щороку під час затвердження бюджету в Кабінеті Міністрів, Верховній Раді та Офісі Президента розгортаються приховані конфлікти за бажані фінансові ресурси. При цьому питання доцільності та ефективності використання цих коштів залишається поза увагою. Ключовим є зовсім інше: скільки грошей буде розподілено і в який момент вони потраплять до кишень зацікавлених осіб.
Ось один із варіантів.
На п'ятий рік повномасштабної війни Росії проти України дослідження показують, що понад 70% українців досі споживають російськомовний контент. Про це повідомила Тетяна Бережна, віце-прем'єр-міністр з гуманітарної політики - міністр культури. Раніше Володимир Зеленський поставив завдання запустити програму створення Українського культурного продукту в різних сферах. Відповідна програма отримала назву "Тисячевесна" і має бюджет 4 млрд грн. З цих грошей більше половини пішли до афілійованих з віце-прем'єром компаній, де благополучно розчинилися.
А те, що російськомовний контент продовжує панувати в Україні, нікого не цікавить.
Тетяна Бережна до цього працювала на посаді заступника Міністра економіки, навколишнього середовища та сільського господарства в уряді Шмигаля. Першим віце-прем'єром - міністром економіки була Юлія Свириденко, нинішній глава Кабміну, яка влаштувала свою подружку Бережну на хлібну посаду, де можна багато красти і не звітувати.
Енергетичний сектор виявився особливою зоною розкрадання, куди вливаються та продовжують надходити значні обсяги західної фінансової допомоги. Чим більше коштів можна вкрасти, тим частіше виникають суперечки в Кабінеті Міністрів.
У листопаді 2025 року Верховна Рада України ухвалила рішення про відставку міністра юстиції Германа Галущенка та міністра енергетики Світлани Гринчук. Це сталося на тлі скандалу, що виник після публікації матеріалів розслідування Національного антикорупційного бюро (НАБУ), які стосувалися корупційних дій у компанії "Енергоатом".
Насправді ж вперше наші західні союзники дізналися про гігантську корупцію в енергетичній сфері після того, як на одній з неофіційних зустрічей їм про це розповів якийсь віце-прем'єр України, який так хотів усунути Галущенка та Гринчук, щоб поставити на їхні місця інших людей. І це йому вдалося. Після його повідомлення НАБУ отримало від своїх закордонних візаві вказівку розслідувати корупцію в енергетиці.
Основною жертвою став підприємець Тимур Міндіч, який має близькі зв'язки з Президентом України. А віце-прем'єр, що спровокував цей скандал, має стосунки з керівником Офісу Президента Кирилом Будановим.
Слід підкреслити, що у цьому та багатьох інших випадках мова йде не про боротьбу з корупцією. Йдеться про те, щоб дозволити красти лише своїм, а не чужим.
Ось така у нас"економіка". Такий у нас уряд. Така влада.
#бюджет #Рінат Ахметов #Дніпро #Росія #Монако #Італія #Економіка #Російська мова #Уряд України #Корупція #Володимир Зеленський #Верховна Рада #Національне антикорупційне бюро України #Японія #Євро #Bloomberg L.P. #Підприємництво #Долар #Борис Філатов #Список міністрів економіки України #Середземне море #Інформація #Віце-прем'єр-міністр України #Офшорний фінансовий центр #Басейн #Старший #Енергетичний атом #Заробітна плата #Енергетична галузь #Тому #Берегова лінія