18:24, 25 лютого

Газовий пшик за десятки мільярдів гривень

Експерти та парламентарі заявляють: держпрограма, що мала наростити видобуток власного газу, влетіла у добру копійку та результату не мала. Натомість зиск отримали продавці обладнання, яке зараз лежить мертвим вантажем.

поділитись:
Газовий пшик за десятки мільярдів гривень - фото 1

У 2016 році Нафтогаз амбітно заявив: нарощуватиме видобуток вітчизняного пального. Аж до 20 мільярдів кубів на рік! Це на чверть більше, ніж раніше. Порахували: газова незалежність коштуватиме понад 100 мільярдів гривень з бюджету країни. Уряд дав добро. Заходилися купувати обладнання.

«Треба було активніше працювати - шукати газ. Розвідку, сейсміку, бурити. І вже наступний крок - мав стати якраз видобуток. А вони зразу побігли видобувати», - каже директор консалтингової компанії з розвитку нафтогазової та енергетичної галузей Геннадій Кобаль.

Непослідовність далася взнаки. Програма спершу забуксувала, а згодом і взагалі – стала як вкопана. Родовища – виснажені, ліцензій на нові – немає. А газу у 17ому році накачали на мільярд кубометрів менше, ніж добували раніше. Та гроші - витратили. Щоб купити труби у своїх міжнародних постачальників, навіть митом обклали. З ініціативи самих українських виробників, - каже експерт Геннадій Кобаль.

Тож гроші пішли - у трубу … продавцеві, а не на перспективний розвиток газового господарства держави і поживу для економіки, - певен Кирило Сазонов.

Нардеп Олексій Кучеренко каже, - щодо безрезультатної і такої дороговартісної програми збільшення видобутку власного газу вже є кілька проваджень у Генпрокуратурі. Зараз парламентар просить докопатися до розтрат у Нафтогазі і аудиторів.

Більше газу Україна так і не отримала, а отже ані до місцевого, ані до державного бюджетів компанія так і не сплатила сотні мільйонів гривень ренти.