13:31, 13.07.2020

Маріупольські школярі створили сайт-тренажер "Антифейк"

Відрізнити правду від брехні. Школярі створили симулятор аби навчити українців медіаграмотності.

поділитись:
Маріупольські школярі створили сайт-тренажер "Антифейк" - фото 1

Правда чи брехня. Цей принцип дитячої гри Ілля та Георгій втілили в спільному онлайн-проєкті. В симуляторі учасники мають справу з реальними новинами. Програму випробували користувачі різного віку.

«Помітили, що дорослі більше вчитуються в новина і вже відповідають. Але у більш молодих це виходить швидше, тому що вони так швидко очима пробіглися, зрозуміли приблизно і відповіли. Але тут вже може зменшитися шанс, що вони відповіли правильно», - каже один із авторів проєкту Ілля Коссе.

На думку авторів, рівень медіаграмотності потрібно підвищувати всім.

«Ще раз перевірити інформацію - це найголовніше, я вважаю. Тобто побачили інформацію - зайдіть в інтернет, подивіться, що пишуть інші новинні портали. Інформації багато, а практики мало», - каже автор проєкту Георгій Комендантов.

Фейки з'являються через лінощі. Адже декому легше повірити, ніж перевірити. Та й більшість людей замість довгих випусків новин авторитетних видань, віддають перевагу коротким і яскравим відеороликам, зазначають психологи.

«Звичайно, 3-5 хвилин. Тому що все кудись біжать. Інформація дуже швидко змінюється, дуже швидко переробляється. Більшість людей - візуали. Ми дуже активно реагуємо на яскраві заголовки, на короткі такі помітні фрази», - зазначає психолог Наталя Москвіна.

У поліції ж застерігають: за створення та розповсюдження брехні можна отримати штраф.

«Адміністративний протокол ви можете отримати відразу. якщо працівниками поліції буде встановлено, що ви розмістили або виклали таку світлину в своїх соціальних мережах або в інтернет-мережі загалом. Навіть, якщо ви не знаєте, що це є фейком», - каже старша інспекторка відділу протидії кіберзлочинам у Донецькій області Ганна Левченко.

А також може загрожувати кримінальна відповідальність. Тож якщо ви не впевнені в достовірності інформації, шукайте першоджерело. Звертайте увагу на лексичні та граматичні помилки. І намагайтеся не розповсюджувати новину, яку не перевірили.