11:20, 25 серпня

Рада має намір закріпити номер телефону за паспортом

80% українців не прив'язують свій мобільний до будь-яких документів і цим привертають увагу злочинців. Тому Рада має намір закріпити номер телефону за паспортом. У парламенті відповідний законопроєкт вже зареєстрований.

поділитись:
Рада має намір закріпити номер телефону за паспортом - фото 1

Один клік і тут тобі й відділення банку, і крамниця, і тека з документами. Сьогодні смартфони мають понад п'ять мільярдів людей у світі. Бо, насамперед, це зручно. Більшість сервісів "прив'язані" до абонента. Та чи знають самі власники мобільних телефонів, де використовується їхній номер?

Найчастіше номер телефону просять вказати під час реєстрації в інтернет-додатках.

Проте їх може бути й більше десятка. Зокрема це інтернет-крамниці, сервіси доставки та онлайн-ігри. Звідти номери можуть потрапити і до рук шахраїв. А ті вже телефонують довірливим власникам, аби випитати особисті дані.

Контакти клієнтів часто просять вказати й під час отримання державних послуг, зокрема у ЦНАПі. За словами спеціалістів, потім ці контакти зберігаються у внутрішній системі документообігу.

«Є один випадок, коли формою, затвердженою законодавством, передбачено внесення інформації щодо засобів зв'язку. У тому числі - номер мобільного телефону. Це відбувається під час реєстрації суб'єктів господарювання. Але навіть у цьому випадку заявник має можливість вказати, що номер телефону у нього відсутній», - розповідає начальниця Центру надання адміністративних послуг Дар'я Колесова.

Аби убезпечити українців від аферистів, Комітет цифрової трансформації планує прив'язати номери телефонів до паспорта.

Юристи погоджуються: можна буде уникнути низки шахрайських схем. Наприклад, коли зловмисник блокує телефонний номер та присвоює його собі прямо у сервісному центрі.

«Відновлює його, знаючи два останніх входять виклику. І таким чином всі дані людини, а то і його банківські картки переходять у власність вже третіх осіб. Тобто в цьому випадку даний норматив закону убезпечить людини від того, щоб не бути жертвою шахрая хоча б в якійсь мірі», - каже юрист Олександр Магдалиць.

Якщо законопроєкт приймуть, кожному абоненту до 2025 року доведеться пройти ідентифікацію. Зараз така процедура також доступна. Проте - за бажанням.