12:15, 15 серпня

З 2023-го року в Україні можуть запровадити накопичувальні пенсії для бюджетників

Додаткові виплати чи ризики? Планується, що вчителі, медики, військові почнуть перераховувати гроші ще до одного пенсійного фонду, окрім чинного солідарного. Як працюватиме нова система? Й головне - хто виграє, а хто втратить?

поділитись:
З 2023-го року в Україні можуть запровадити накопичувальні пенсії для бюджетників - фото 1

Щомісяця зі своєї зарплати ми робимо внески до пенсійного фонду. Так заощаджуємо собі на старість. Утім, якщо пенсійних фондів буде... два, то й пенсія, збільшиться?

Над такою арифметикою у Кабміні працює ціла робоча група. Запровадити накопичувальні пенсії для бюджетників в Україні планують за два роки.

Суть наступна: окрім державного пенсійного фонду - з'явиться ще один - обов'язковий. Тобто грошові внески щомісяця будуть надходити одразу до двох фондів.

І жодних додаткових податків для бюджетників. Кошти у новий фонд надходитимуть зі стягнень, що вже існують. 2 % заберуть з Єдиного соціального внеску, і ще два - з податку на доходи фізичних осіб. Тобто 4 % від зарплати щомісяця будуть накопичуватися.

Спробуємо порахувати на реальному прикладі. Пані Оксана працює медсестрою. Зарплата мінімальна - на руки отримує 4 800. Скільки ж вдасться накопичити завдяки додатковому фонду? Нескладний підрахунок і... 192 гривні на місяць. За рік - трохи більше двох тисяч. Сума смішна.

А от ті, у кого зарплати вищі - справді зможуть непогано накопичити. Водночас боргова діра у пенсійному фонді лише зростатиме. Постраждають й місцеві бюджети, каже економіст Олег Пендзин.

«Це відчує бюджет місцевий, бо -2% з кожного бюджетника, і це відчує Пенсійний фонд, солідарний. Бо - 2% ЄСВ»

І діра у бюджеті не сподобається нашим кредиторам, прогнозує економіст. Не надто вірять в успіх запуску накопичувальної пенсії для бюджетників й у Комітеті з питань соціальної політики.

Як саме захищатимуть заощадження бюджетників - у новоствореній робочій групі поки не коментують. Нині законопроєкт ще на етапі розробки й обговорення. У тестовому режимі новий пенсійний фонд має запрацювати з 2023 року. Спочатку - лише для держслужбовців. Якщо система покаже гарні результати, то додаткове накопичування пенсій запровадять для усіх бюджетників.