14:49, 07.08.2020

Що впливає на вартість залізничних білетів?

Квитки дорожчають, - кажуть залізничники, - тому що потрібні гроші, щоб оновлювати поїзди. Куди витрачали їх раніше - питання.

поділитись:
Що впливає на вартість залізничних білетів? - фото 1

Скільки заплатимо за квитки на потяги? Плани "Укрзалізниці" встановлені в фінансових розрахунках компанії. Уряд напередодні прийняв відповідний документ. Але ні в "Укрзалізниці", ні в профільному Міністерстві, не розповідають про свої плани. Прозоро формувати тарифи поки не виходить. Чому від цього страждаємо ми з вами і який вихід із ситуації?

Злива з потолка - з таким "комфортом" з Високопілля в Херсон їхав Михайло Ігнатенко. Разом з іншими пасажирами поїзда вони не тільки задивлялися на дощ за вікном, але і сиділи під ним у вагоні.

«Скільки я не їздив в поїздах, ну, такого ще не було, щоб злива пішла в самому вагоні…Це для мене було шоком», - розповідає чоловік.

А ціни на квитки Укрзалізниця збільшує. Востаннє - у квітні 2019 року. Тоді проїзд здорожчав на 14,5%. Підняти тарифи планували і цього року.

«У планах «Укрзалізниці» була поетапна, щомісячна індексація тарифів у 2020 році», - зазначає транспортний експерт Олександр Кава.

Фінансовий план Уряд затвердив. Що в ньому? Чи буде підвищення цін? На скільки? Не відомо. Ми спробували запитати в Міністра інфраструктури, та чиновник настільки заклопотаний, що й 10 хвилин не зміг нам виділити.

Квитки дорожчають, кажуть залізничники, бо треба гроші, щоб оновлювати поїзди. Куди витрачали їх раніше - питання. На перевезення під дощем?

Ось відповідь, на наш інформаційний запит від Укрзалізниці. Визнають – більше 90% вагонів та локомотивів зношені.

«В інвентарному парку «Укрзалізниці» 3 900 пасажирських вагонів, серед яких у робочому парку – 2,5 тисячі. Зношеність – 92,8%».

Що ухвалили урядовці, пасажири одразу дізнаються, коли прийдуть в касу за квитками. А як планувати свої витрати промисловцям? За вантажні перевезення залізничники теж хочуть більше грошей.

«Укрзалізниця щорічно вигадує можливості, яким чином підвищити вартість перевезення. То вони заганяють вартість залізничних вагонів. 9 тисяч залізничних вагонів, що належать державі, коштують на приколі ними ніхто не користується. Вони найдорожчі. Ми звичайно не готові платити більше за той сервіс, який надає Укрзалізниця», - каже президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов.

Нові тарифи Укрзалізниці - для частини промисловців будуть непосильними. Перевозити товар їм доведеться автівками. А це навантаження на дороги, які й так ледь витримують. Транспортні тарифи під контролем могла б тримати незалежна структура.

«Нормальна практика, коли є незалежний орган, який встановлює справедливі, обґрунтовані тарифи. Коли закупівля окремих товарів і послуг на Укрзалізниці в два, три, чотири рази вище від середньо ринкових, вибачте – це корупція. І це не повинно лягати на вантажовідправника чи власника вантажу», - наголошує міністр інфраструктури у 2016-2019 рр. Володимир Омелян.

Спроб створити нацкомісію було кілька, та всі - без результату. До справи взялись народні депутати вже цього скликання. Зареєстрували свій законопроєкт.

«Ідея подання законопроекту про Національну Комісію з питань регулювання на транспорті виношувалася з вересня місяця. Ми сподівалися, що міністерство інфраструктури подасть свій проект закону. Законопроект ми до сих пір не отримали від міністерства. Тому 23 липня ми подали свій варіант, який ми напрацьовували з різними стейкхолдерами, в том у числі і з бізнесом», - розповів народний депутат фракції, партії "Слуга народу" Олександр Скічко.

Бути чи не бути нацкомісії, що регулюватиме транспортні тарифи, має вирішити Парламент. Та вже не раніше вересня. Зараз у депутатів канікули.