19:20, 16.12.2020

Уряд пропонує оновити правила покарання боржників за комірне

Великі штрафи та обмеження за борги.  Відповідний законопроєкт нині на розгляді. У ньому тих, хто завинив комунальникам, прирівнюють до неплатників аліментів. Яких прав можуть позбавити громадян?

поділитись:
Уряд пропонує оновити правила покарання боржників за комірне - фото 1

Понад 56 мільярдів гривень. Саме стільки заборгували українці за комуналку. Найбільше завинили за поставки і розподіл природного газу, там сума перевищує 22 мільярди. На другому місці - теплова енергія та гаряча вода - більше 16-ти. Через це в Уряді розробили новий законопроєкт. Згідно з яким боржників за комуналку прирівняють до неплатників аліментів. Так тим, хто накопичив заборгованість за шість місяців, можуть заборонити виїжджати за кордон та керувати автівкою. Якщо строк більший - ще й оштрафують.

«До року, по-моєму, до 20% і далі, понад три роки в розмірі 50% від суми боргу воно буде діяти так само як по аліментах. Виконавець має право прийняти мотивовану постанову», - зазначає юристка Ольга Мироненко.

Стягувати борг планують автоматично за виконавчим листом, частинами з зарплати. Але не більше половини. Та ситуації боржників варто розбирати комплексно, каже голова одного з ОСББ Костянтин Пороховник.

«Однобоко підходити важко до цієї проблеми. Для розуміння, є ті, які по ряду причин, в зв'язку з економічною обстановкою втратили роботу і немає можливості оплачувати. Є злісні неплатники, які принципово не платять, але користуються послугами. Але наступний момент треба відзначити це якість послуг, що надаються, ми знаємо, ось за 6 тижнів вісім разів відключена теплопідстанцій, невідповідність температури подачі, і люди це бачать, відчувають, і у людей зворотна реакція».

Зокрема в маріупольців тільки за водопостачання борг у 117 мільйонів гривень. Це близько шести тисяч боржників, розповідають фахівці. Та запевняють, робота з неплатниками ведеться, кожен випадок розглядають індивідуально. Крім того, комунальники наголошують, постійно покращують якість надання послуг.

«Нам вдалося знизити ріст відсотка дебіторської заборгованості, якщо в минулому році він становив 27% приріст, то в цьому 22%. Якщо це насправді злісний неплатник, формуються справи до суду, передаються позовні заяви і там вже працюють виконавчі служби», - каже заступниця начальника управління послуг та збору доходів Ольга Альбермах.

Проте, одразу жорстоко карати не будуть. Спершу запропонують укласти договір на реструктуризацію. На це - дають місяць. Проте деякі юристи вважають, що деякі з покарань - порушення прав людини.

«Це обмежує право громадянина на пересування, але, в будь-якій ситуації, якщо це в значній мірі порушує право громадянина, ось така постанова виконавця, він має право звернутися до суду, а суд прийме вмотивоване та обґрунтоване рішення стосовно такої постанови», - каже юрист.

І хоча цей закон поки що не ухвалили, пані Ольга рекомендує стежити за своїми платежами, адже часто люди не знають, що мають борги.