11:20, 11 серпня

Як за роки незалежності в Україні змінювалося законодавство

Від Акту проголошення незалежності до діджиталізації. За 30 років законодавство України суттєво змінилося. Не обійшлося і без промахів, говорять правники. Та нині усе робиться для того, аби країна відповідала вимогам часу та жити в ній було комфортно.

поділитись:
Як за роки незалежності в Україні змінювалося законодавство - фото 1

Перш ніж закохатися у культуру приготування кави, Євгенія працювала у сфері продажів й шила іграшки з фетру. Згадує, досвіду в бізнесі не було ані у неї, ані у рідних. Тому працювати довелося методом спроб та помилок. Однак, говорить, сам старт підприємницької діяльності був легким.

"Добу, як ви подаєте документи, і ви вже офіційно зареєстрована юридична особа, яке буде тепер, вітаю, платити податки. Оформити всі інші документи для того, щоб працювати чисто, насправді теж не складно. Це максимум, я не знаю, ну тиждень", - згадує власниця кав'ярні Євгенія Стецька.

Головні складнощі чекали попереду. Євгенія жартує: заклад пережив усі негаразди, які лише міг. Перебої зі світлом та водою, проблеми з орендою та карантинні обмеження. Та кожна маленька перемога лише загартовувала.

Ще з десяток років тому стати підприємцем було значно складніше. Аби почати власну справу, слід було обійти купу інстанцій. А перший сюрприз - відділ статистики, кажуть юристи.

"Після цього, відповідно, потрібно було зайти до податкової інспекції і там дуже правильно заповнити формуляри з великої кількості листів. Процедура займала не менше місяця, в кращому випадку. Сплата податкових платежів на той період часу була дуже ускладнена", - каже юрист Олександр Магдалиць.

Зараз усе це можна зробити в одній будівлі - у ЦНАПі. Такі центри почали масово відкривати 7 років тому.

Сьогодні завдяки мобільним офісам отримання адміністративних послуг стає доступнішим і для жителів селищ. Пересувний ЦНАП майже ні в чому не поступається стаціонарному та містить усе необхідне обладнання.

Багато в чому спростити життя допомогла й діджиталізація. Перші кроки у цьому країна зробила - 5 років тому. Відповідає за державу у смартфоні Міністерство цифрової трансформації.

"Зараз налічує близько двадцяти послуг. Це тільки для громадян. Це спростило багато роботи навіть по контрольно-пропускним пунктам. Ті ж самі права, техпаспорт і паспорт громадянина України абсолютно спокійно можуть бути в цифровому вигляді. Немає нічого страшного, якщо документ загубиться", - зазначає юрист.

Юристи говорять: ще три роки тому втрата водійських прав була справжньою проблемою. Адже потрібно було заново проходити низку екзаменів, сплатити і потім зачекати. Також сьогодні кожному доступна кадастрова карта України. А це - важливо, наголошують правники. Бо в нашій державі цього року відкрили ринок землі.

Фахівці додають: це далеко не всі законодавчі досягнення за часи незалежності. Не минулося і без промахів. І зауважують, попереду у кожного з нас ще багато роботи. Бо зробити життя комфортним можна лише спільними зусиллями.