10:15, 28.11.2020

З 2022 року в Україні планують відпускати антибіотики тільки за рецептом

Таке рішення у МОЗ прийняли оскільки їх безконтрольне споживання шкідливе для здоров'я. Проте така ініціатива профільного міністерства розділила суспільство на тих, хто підтримує рецептурний продаж, та на тих, хто категорично проти.

поділитись:
З 2022 року в Україні планують відпускати антибіотики тільки за рецептом - фото 1

Тільки за рецептом. Продаж антибіотиків Кабмін обіцяє контролювати вже за кілька років. Адже відпускати їх без рецепта - дуже небезпечно. Але ініціативу Уряду підтримують не всі. У соцмережах маріупольці скаржаться, мовляв, зараз на прийом до сімейного лікаря не завжди потрапиш та й слухавку той може не брати. Проте є й ті, хто продаж антибіотиків виключно за рецептом - підтримує.

На думку міського дитячого алерголога Олени Бояренко, лікувати антибіотиками треба тільки в стаціонарі. Бо це - контроль дозування, аналіз стану хворого та можливих реакцій на препарат. Ситуація загострилася у період пандемії, наголошує пані Олена. Бо пацієнти, часто без консультації з лікарем, приймають одразу декілька антибіотиків. А це - сильно шкодить здоров'ю.

«Держрішення правильні, управлінські рішення правильні, має бути прийнято усіма лікарями, беззастережно. Тому що "а попийте, а давайте ..." - це неправильно, це не по протоколу. Бачу ось ці ускладнення. Уже всі кажуть, було багато досліджень, які показують те, що антибіотикорезистентності, тобто нечутливість антибіотиків бактерій, які буде тотальна після пандемії», - наголошує міський дитячий алерголог Олена Бояренко.

Лікар-інфекціоніст Ольга Золотарьова розповідає, за останнє десятиліття нової групи антибіотиків не винайшли, а в цей час віруси та бактерії - мутують і пристосовуються до препаратів.

«У нас же люди не завжди доліковуються, скажімо так. Їм стало легше, замість 7 вони використовували 2-3 дня, температура спала, а це могла бути банальна вірусна інфекція, природно, та бактерія, яка була присутня в організмі, вона втратила свою чутливість до цього препарату, вона до нього адаптувалася», - каже лікар-інфекціоніст Ольга Золотарьова.

А от в Європі отримати антибіотик без рецепта неможливо, запевняє жителька Кракова пані Марія.

«У Польщі абсолютно кожен антибіотик можна отримати тільки за рецептом лікаря. Без рецепта жодна аптека, жоден фармацевт вам не продасть антибіотик. Немає ніяких винятків. Що стосується препарату без рецепта, які можна придбати, - це якісь мазі, наприклад, від розтяжки м'язів, якісь легкі препарати, вітаміни», - розповіла жителька Какова Марія Кулагіна.

В Україні продаж антибіотиків за рецептами планують запровадити за два роки.