17:52, 13.11.2020

Чи робити тест на антитіла та повторний аналіз ПЛР?

Про що говорить рівень сатурації крові? Ці та інші запитання зараз, як ніколи хвилюють українців. Кожен розуміє - хвороба на порозі та щодня симптоми можуть датися взнаки. Ми продовжуємо серію сюжетів "Запитай у лікаря".

поділитись:
Чи робити тест на антитіла та повторний аналіз ПЛР? - фото 1

 

Уявіть, що ви прокинулись вранці, а у вас зник нюх і смак. Перша думка – коронавірус. Лікар встановлює діагноз - легка форма. А що далі? Передусім, залишатися вдома та дати організму побороти хворобу.

"5-6 доба бажано було б перевірити загальний аналіз кровід для виключення приєднання бактеріальної інфекції", - розповідає президент асоціації анестезіологів України Сергій Дубров.

За легкого перебігу хвороби не потрібно проводити додаткові дослідження. А чи треба зайвий раз їхати у лабораторію та робити повторний ПЛР-тест?

"Ні, це не обов’язково. Можна закривати лікарняний, 10 днів від першої появи симптомів, три дні відсутності клініки. Можна без тесту вважати людину здоровою", - каже президент асоціації анестезіологів України Сергій Дубров.

І все ж таки виникає інше питання - чи робити тест на антитіла вже після одужання? І навіщо взагалі знати їх рівень?

"Високий їх рівень може показувати на перенесене захворювання. Чутливість цих тестів не є стовідсоткова, з одного боку. З іншого боку це як для аналізу кількості людей, які перехворіли без симптомів", - каже лікар.

Відповіді саме на такі запитання цікавили українців під час спілкування з головним анестезіологом країни. Сергій Дубров став учасником проєкту "Запитай у лікаря" Фонду Ріната Ахметова, який спрямований саме на висвітлення тем, що хвилюють звичайних громадян. Адже у тисяч людей просто немає змоги поспілкуватись зі спеціалістом.

"Вже перша трансляція показала, що у людей є дуже багато запитань. Ми розуміємо, наскільки важливо дати людям доступ до таких фахівців. Це і мета проекту – зробити коротшим цей шлях між пацієнтом і лікарем", - зазначає директорка Департаменту комунікацій Фонду Ріната Ахметова Юлія Єршова.

Якщо говорити про ступінь хвороби, то не завжди відсоток ураження легень є її показником.

"Ми не орієнтуємось на кількість або на відсоток ураження легеневої тканини, може бути ураження легень 5 відсотків, а сатурація в них 80. А може бути ураження 80% і сатурація 98", - зазначив Сергій Дубров.

У будь-якому випадку, коли є задишка, без кисневої терапії не обійтися. Проєкт «Запитай у лікаря» реалізується в межах програми «Рінат Ахметов – Порятунок життів». За цією програмою державні лікарні країни отримали 200 суперсучасних швидких, закуплено 204 висококласних апаратів ШВЛ, понад триста тисяч експрес-тестів для визначення коронавірусу та 200 тисяч одиниць засобів індивідуального захисту для медиків.