13:49, 16.12.2020

Діти та підлітки менше читають книжки

В Україні серед дітей та підлітків зменшується попит на книги. Експерти пов'язують це з неякісними ілюстраціями, а дехто - традиційно з тим, що нині вільний час забирають ґаджети. Що читають учні поза шкільною програмою?

поділитись:
Діти та підлітки менше читають книжки - фото 1

Марк чотирикласник. Розповідає, читає щодня. Раніше брати книжку до рук нагадували батьки, а тепер сам без літератури не може.

«Де про світ розповідається, про всяких тварин, ну і ось ці казки всякі. Мені сподобалося найбільше "Кресало" і про тролів. З картинками цікавіше, зрозуміло, про що йдеться».

Однокласник Марка, Демид, не тільки полюбляє читати, а вже пише власні твори.

«Я написав одну казку, можна сказати книжку. Про злого чарівника, який створив смерть. І був один добрий чарівник, який загнав смерть в пекло».

Натомість старшокласники зізнаються: читають зрідка. Загалом опановують твори, які потрібні для складання ЗНО. Бо, кажуть, вільного часу - бракує.

«На вихідних я можу приділити час два просто сидіти читати. У звичайний час, якщо зацікавила якась книга, то я можу максимум півгодини приділити. Мені дуже подобається читати довгі романи, щоб простежувати історію кожного героя», - каже школярка Дарина.

Проте попит на друковані видання серед підлітків все одно є, говорять бібліотекарі.

«Тобто навчальні посібники, якщо люди вчаться, так і художні книги. На рахунок художніх книг можу сказати, що люблять українських авторів. І зарубіжну класику беруть молоді люди», - розповідає завідувачка сектора читального залу бібліотеки ім. Короленка Наталя Кібкало.

А ось заохочувати малечу до читання фахівці радять від народження. Та додають, через те, що нині - більшість дітей візуали, прищеплювати любов до книги варто за допомогою буктрейлерів. Тобто невеличких відеороликів за мотивами книги.

«За допомогою цієї візуальної реклами, вони підштовхують дітей до читання, а даючи різні інтригуючи питання, недомовки певні, таким чином спонукають дитину до читання. Треба ще звертати увагу на коло вподобань дитини, на те, чим вона цікавиться, і вже із цього обирати для неї ті теми, ті твори, які будуть цікаві», - розповідає кандидат філологічних наук, доцент кафедри української філології МДУ Лідія Романенко.

Та зазначають: головне не змушувати дитину читати. Бо через це цікавість до літератури може зникнути зовсім.