14:43, 06.04.2020

«Гроші йдуть за пацієнтом» - новий етап медреформи вже стартував

1 квітня стартував новий етап медичної реформи. Відтепер, гроші за лікування будуть платити не пацієнти, а держава. Такий принцип полягає у основі Прогами медичних гарантій.

поділитись:
«Гроші йдуть за пацієнтом» - новий етап медреформи вже стартував - фото 1

Програма медичних гарантій побудована навколо 5 пріоритетів, розповіла очільниця Національної служби здоров’я України Оксана Мовчан:
- знизити смертність від інсультів та інфарктів у країні:
- дати шанс на життя кожній дитині, яка народилася передчасно;
- гарантувати кожній жінці безпечні пологи та
- підвищити рівень виявлення онкозахворювань.

Як телеканал «Сигма» писав раніше, майже всі медзаклади України вже уклали договори з НСЗУ. Це означає, що принцип, про який нам так довго розповідають «Гроші ходять за пацієнтом» почав працювати. Бо тепер гроші від держави лікарня отримає саме за лікування конкретної хвороби та конкретної людини. Гроші на ремонти лікарень, оновлення устаткування тощо медзаклад буде робити з інших бюджетів, наголосила Оксана Мовчан.

Всі медичні послуги розбили на 26 пакетів, тобто груп. До кожного є свої вимоги. Наприклад, якщо раніше в лікарні боролися з інфарктами, але при підписанні договору з НСЗУ виявилося, що умов там для цього немає, то фінансувати лікування інфарктів у цьому медзакладі НСЗУ не буде.

Тому і вийшло так, що зараз одна лікарня, де є обладнання та фахівці, отримала більше грошей, а інша, яка не підходить за критеріями – менше. Крім того під час розподілу коштів між лікарнями урахували реальний стан речей.

«Ми почали вирівнювати суттєві диспропорції, які існували протягом багатьох років. По-перше у фінансуванні різних видів захворювання, коли на лікування інсультів та інфарктів виділялось по півмільярда гривень, а на стоматологічну допомогу, яка ніколи не була безоплатною держава сплачувала понад мільярд гривень. Друга диспропорція – фінансування конкретної послуги. Наприклад інсульт. Коли лікування препаратами з недоведеною ефективністю, які можуть спричинити інвалідність та надскладна нейровізуалізація, яка повертає вас до життя обходилися державі в однакову суму. Ми це змінемо. Або інший кейс – коли вартість лікування туберкульозу в різних тубдиспансерах України варіювалася від 30 тисяч гривень до майже пів мільйона»,- розповіла очільниця НСЗУ Оксана Мовчан.

На брифінгу зазначили, що у пакет амбулаторних послуг, які тепер оплачує держава, також включили стоматологічні послуги. Окрім того розробляється окремий порядок для фінансування послуг паталагоанатомів.

Для того, щоб отримати лікування пацієнт повинен укласти договір з сімейним лікарем. Направлення не потрібне до гінеколога, психіатра, стоматолога і нарколога. Екстрена допомога надається безплатно кожному і незалежно від наявності декларації.