12:15, 13 березня

Історія будинка видатного архітектора Маріуполя Віктора Нільсена

Унікальний, величний, проте покинутий та розграбований. Усе це про будинок, в якому колись мешкав видатний архітектор Віктор Нільсен. Садиба перетворюється на руїни вже десятки років.

поділитись:
Історія будинка видатного архітектора Маріуполя Віктора Нільсена - фото 1

 

Старовинний декор осипається, територія захаращена, а всередину час від часу залізають безхатьки та екстремали. На огорожі - пам'ятна табличка, зверху - бронзова фігурка. Проте вхідні ворота під замком, на подвір'ї - сміття та потрощене скло. Так нині виглядає одна з пам'яток історії Маріуполя. Будівля, у якій разом із родиною жив архітектор Віктор Нільсен. Саме він проєктував Водонапірну вежу, навчальні заклади та деякі житлові споруди. Спочатку проживав у будинку, який зараз відомий як "дім з левами". Та ще до революції цю нерухомість продав та переїхав до новобудови поблизу Міського саду. За словами краєзнавців, ідея садиби - також самого Віктора Нільсена.

Музейні працівники називають садибу архітектурною перлиною. Високий дах, маскарони у вигляді жіночого обличчя та багато інших елементів декору. Все це - у стилі модерн. Проте найбільше увагу привертає кутова вежа, прикрашена аттиком та ризалітом.

Та у 1917 році більшовики відібрали цей маєток у власність держави. Тож родина архітектора переїхала до скромнішого житла. Згодом дім зайняла інспекція екологічної безпеки.

До рук приватної особи будинок перейшов на початку нульових. Власник хотів його перетворити на готель, проте проєкт не реалізував. Дім закинули, але профільні департаменти садибу намагаються врятувати. Вже зібрали необхідні документи аби визнати його культурною спадщиною. Такий статус дозволить впливати на власника, аби той покращив стан будинку та зберігав його культурну спадщину. Якщо ж не домовляться, влада може викупити дім примусово.

Читайте також: Дім купця Петра Регіра у Маріуполі. Чи є майбутнє у історичної будівлі?